1 090 288 SEK
Omsättning
▼ 9,4%
217 025 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 856,1%
78,1%
Soliditet
Mycket God
19,9%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-20

Substansvärdering

Tillgångar:614 573 SEK
Skulder:-121 319 SEK
Substansvärde:430 076 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i omsättning och balansräkning. Den höga vinstmarginalen på 19,9% och soliditeten på 78,1% indikerar ett effektivt och finansiellt stabilt företag på kort sikt. Resultatet förbättrades dramatiskt från 22 700 SEK till 217 025 SEK, vilket är imponerande. Dock är den minskande omsättningen på -9,4% och den negativa tillväxten i eget kapital och tillgångar tecken på att företaget kan vara i en fas av avveckling, omstrukturering eller att det har genomfört en större utdelning som påverkat balansräkningen negativt trots ett bra resultat.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver svetsning och grovplåtslageri inom industri, en verksamhet som typiskt kräver betydande investeringar i maskiner och verktyg. Den höga soliditeten är positiv i denna kapitalintensiva bransch. Företaget är etablerat 2020 och är således inte ett nytt företag, men verkar inte ha uppnått en stabil tillväxtfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 22 700 SEK till 217 025 SEK, en ökning med 194 325 SEK eller +856,1%. Denna enorma förbättring, trots lägre omsättning, tyder på att företaget har förbättrat sin effektivitet, minskat sina kostnader avsevärt eller sålt av tillgångar med vinst.

Soliditet: Soliditeten på 78,1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat och har låg belåning. Detta ger stor finansiell motståndskraft och flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 565 200 SEK till 430 076 SEK, en nedgång på 135 124 SEK eller -23,9%. Denna minskning, trots ett starkt positivt resultat, antyder starkt att ägarna har tagit ut en betydande utdelning eller liknande under året.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 202 907 SEK till 1 090 288 SEK, en nedgång på 112 619 SEK eller -9,4%. Detta är en tydlig försämring och indikerar färre projekt eller kunder under året.

Huvudrisker

  • Den fallande omsättningen på 1 090 288 SEK är en stor risk för långsiktig överlevnad och kan tyda på att företaget tappar marknadsandelar eller kunder.
  • Minskningen av det egna kapitalet med 135 124 SEK, troligen genom utdelning, kan begränsa företagets möjligheter att investera i ny utrustning som krävs för att konkurrera i branschen.
  • Tillgångarna minskade med 43 774 SEK till 614 573 SEK, vilket kan indikera en avveckling av verksamheten eller brist på investeringsvilja.

Möjligheter

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 19,9% visar att företaget kan vara mycket lönsamt när det får in uppdrag, vilket är en stark konkurrensfördel.
  • Den mycket höga soliditeten på 78,1% ger ett utmärkt skydd mot nedgångskonjunkturer och möjliggör lättare att säkra finansiering för framtida investeringar om så önskas.
  • Den dramatiska resultatförbättringen på 194 325 SEK bevisar att ledningen har god förmåga att kontrollera kostnader och optimera verksamheten.