1 701 000 SEK
Omsättning
▲ 13,3%
385 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 177%
32,8%
Soliditet
God
22,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 570 248 SEK
Skulder:-1 672 434 SEK
Substansvärde:631 814 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 177% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 22,6% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Tillgångarna har nästan fördubblats, vilket tyder på betydande investeringar eller värdeökning i verksamheten. Eget kapital har ökat med 55%, vilket stärker företagets finansiella stabilitet trots att soliditeten är måttlig.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med hästar, utbildning inom dressyr samt träning av ryttare med säte i Falkenberg. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande tillgångar i form av hästar, utrustning och anläggningar, vilket förklarar den höga tillgångsbasen på 2,6 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 139 000 SEK till 385 000 SEK, en ökning med 246 000 SEK eller 177%, vilket indikerer starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 32,8% är acceptabel men relativt låg för branschen, vilket indikerar att företaget har ett visst skuldbelåningsgrad men samtidigt god kapitaltillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 407 967 SEK till 631 814 SEK, en tillväxt på 223 847 SEK eller 54,9%, främst driven av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 501 093 SEK till 1 701 221 SEK, en tillväxt på 13,3% som visar en stabil försäljningsutveckling i denna nischverksamhet.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 32,8% är relativt låg och kan indikera en högre skuldsättning vilket ökar finansiell sårbarhet vid nedgång
  • Tillgångstillväxten på 78,2% är mycket hög och kan skapa kapitalbindning som påverkar likviditeten
  • Verksamheten är konjunkturkänslig då hästrelaterade tjänster ofta är frivilliga konsumtionsutgifter

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark resultattillväxt på 177% visar på excellent operativ effektivitet
  • Betydande tillgångsbas på 2 570 248 SEK skapar möjligheter till säkrad finansiering och värdetillväxt

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättning (+13,3%), resultat (+177,0%), eget kapital (+54,9%) och tillgångar (+78,2%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.