4 789 000 SEK
Omsättning
▲ 27,3%
700 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,3%
60,9%
Soliditet
Mycket God
14,4%
Vinstmarginal
Hög
430 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-26

Substansvärdering

Tillgångar:3 462 890 SEK
Skulder:-1 212 272 SEK
Substansvärde:1 555 834 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den snabba tillväxten i omsättning på 27,3% indikerar att företaget lyckats expandera sin verksamhet markant, sannolikt genom ökade order eller nya kundförhållanden. Dock har denna tillväxt inte varit lönsam, då resultatet sjunkit med 31,3% trots högre intäkter. Den höga soliditeten på 60,9% ger ett visst skydd mot nedgången, men trenden med minskande eget kapital är oroande. Företaget befinner sig i en fas där det investerar i tillgångar (+35,4%) för framtida tillväxt, men den kortsiktiga lönsamheten har tagit stryk.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom service, tillverkning, installationer, bemanningstjänster och försäljning inom el, bygg och montage med fokus på Norrbotten. Denna breda verksamhetsprofil är typisk för ett service- och installationsföretag inom byggbranschen, vilket ofta kräver betydande investeringar i utrustning och personal för att driva verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 019 000 SEK till 700 000 SEK, en minskning på 319 000 SEK eller 31,3%. Denna kraftiga resultatnedgång trots högre omsättning indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på utförda uppdrag.

Soliditet: Soliditeten på 60,9% är mycket stark och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger ett gott skydd mot ekonomiska nedgångar trots den negativa resultatutvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 644 783 SEK till 1 555 834 SEK, en nedgång på 88 949 SEK eller 5,4%. Denna minskning beror sannolikt på att det lägre årets resultat inte räckte till för att kompensera för eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 009 178 SEK till 4 851 472 SEK, en stark tillväxt på 842 294 SEK eller 27,3%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 319 000 SEK trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 88 949 SEK kan begränsa framtida investeringsmöjligheter
  • Okontrollerad tillväxt där kostnaderna ökar snabbare än intäkterna

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 27,3% visar på god marknadsposition och efterfrågan
  • Hög soliditet på 60,9% ger finansiell stabilitet och kreditvärdighet
  • Betydande tillgångstillväxt på 35,4% indikerar investeringar för framtida kapacitet och tillväxt

Trendanalys

Företaget visar positiv tillväxt i omsättning (+27,3%) och tillgångar (+35,4%) men negativ utveckling i resultat (-31,3%) och eget kapital (-5,4%). Denna divergerande utveckling indikerar att företaget expanderar men med försämrad lönsamhet. Den höga soliditeten ger dock en buffert för att hantera denna övergångsfas.