1 709 000 SEK
Omsättning
▲ 16,2%
251 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,9%
55,2%
Soliditet
Mycket God
14,7%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-08

Substansvärdering

Tillgångar:466 548 SEK
Skulder:-209 188 SEK
Substansvärde:257 360 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckelområden. Omsättningen har ökat med 16,2%, resultatet med 5,9%, eget kapital med 20,8% och tillgångarna med hela 32,4%. Den höga soliditeten på 55,2% och vinstmarginalen på 14,7% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Trots att företaget är relativt nyetablerat (registrerat 2021) har det etablerat en sund finansiell bas och befinner sig i en tydlig tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver svets och montageverksamhet kombinerat med bemanningsverksamhet och personaluthyrning. Denna kombination av verksamheter är typisk för företag som erbjuder specialiserade tjänster inom industrin, där de både kan leverera färdiga lösningar (svets/montage) och tillfällig personal. Verksamheten är lokaliserad till Jämtlands län, Krokoms kommun.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 237 000 SEK till 251 000 SEK, en ökning med 14 000 SEK eller 5,9%. Vinsttillväxten var något lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 55,2% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet. Detta innebär att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 213 089 SEK till 257 360 SEK, en tillväxt på 44 271 SEK eller 20,8%. Denna förbättring drivs främst av årets vinst på 251 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella fundament.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 471 428 SEK till 1 708 649 SEK, en tillväxt på 237 221 SEK eller 16,2%. Detta visar på en stark efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande begränsad med en omsättning på 1,7 miljoner SEK, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar eller förlust av större kunder.
  • Resultattillväxten på 5,9% var lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera pressade marginaler eller ökade rörliga kostnader.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 55,2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering.
  • Stark tillgångstillväxt på 32,4% visar att företaget investerar i sin verksamhet för att möta ökad efterfrågan.
  • Kombinationen av specialisttjänster (svets/montage) och bemannning skapar möjligheter för korsförsäljning och diversifierade intäktskällor.