1 741 983 SEK
Omsättning
▲ 35,2%
215 368 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 943,2%
0,4%
Soliditet
Mycket Låg
11,9%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2020-02-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 089 055 SEK
Skulder:-571 395 SEK
Substansvärde:177 660 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet från 2018 till 2019. Den massiva resultattillväxten på över 943% kombinerat med en hög vinstmarginal på 11,9% indikerar en mycket effektiv verksamhetsutveckling. Trots den imponerande tillväxten kvarstår en betydande utmaning i form av extremt låg soliditet, vilket begränsar företagets finansiella buffert och riskkapacitet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom entreprenadbranschen med fokus på mark- och grundarbeten samt bygg- och anläggningsarbeten. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av maskiner och utrustning, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna i förhållande till omsättningen. Branschen är konjunkturkänslig och konkurrensutsatt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 20 646 SEK till 215 368 SEK, en ökning med 943,1%. Denna enorma förbättring indikerar både ökad omsättning och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på endast 0,4% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket starkt belånat. Detta är en betydande riskfaktor trots de positiva resultatet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 87 368 SEK till 177 660 SEK, en tillväxt på 103,3%. Denna fördubbling kan till stor del förklaras av det starka årets resultat på 215 368 SEK som tillfört kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 289 598 SEK till 1 807 861 SEK, en tillväxt på 35,2%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,4% skapar sårbarhet vid oförutsedda händelser eller konjunkturnedgång
  • Hög belåning i förhållande till eget kapital begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida orderstock och lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 943,1% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Hög vinstmarginal på 11,9% indikerar konkurrenskraftiga priser och kostnadskontroll
  • Kraftig omsättningstillväxt på 35,2% visar på framgångsrik marknadspenetrering
  • Betydande tillgångstillväxt på 13,9% till 1 089 055 SEK ger kapacitet för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+35,2%), resultat (+943,1%), eget kapital (+103,3%) och tillgångar (+13,9%). Den enda negativa trenden är den extremt låga soliditeten som förblir en kritisk utmaning trots de övriga starka utvecklingssiffrorna.