575 305 SEK
Omsättning
▼ 39,4%
33 648 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 111,3%
42,6%
Soliditet
Mycket God
5,9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:834 956 SEK
Skulder:-478 855 SEK
Substansvärde:356 101 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en kraftig nedgång i omsättning med 39,4% har företaget lyckats vända ett stort förlustår till en vinst på 33 648 SEK, vilket indikerar effektivitetförbättringar och kostnadskontroll. Soliditeten på 42,6% är god och eget kapital har ökat, vilket ger finansiell stabilitet. Företaget verkar genomgå en omstrukturering eller fokusförändring med lägre omsättning men bättre lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggentreprenadföretag som registrerades 2013 och har varit verksamt i elva år. Byggbranschen är konjunkturkänslig och präglas av projektbaserad verksamhet med varierande omsättning mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -296 755 SEK till en vinst på 33 648 SEK, en förbättring med 330 403 SEK. Detta visar på stark kostnadskontroll trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 42,6% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 322 453 SEK till 356 101 SEK, en tillväxt på 33 648 SEK (10,4%). Ökningen kommer helt från årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 948 770 SEK till 575 305 SEK, en minskning med 373 465 SEK (-39,4%). Detta kan tyda på färre eller mindre byggprojekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 39,4% från 948 770 SEK till 575 305 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Tillgångarna minskade med 232 197 SEK (-21,8%) vilket kan tyda på nedskärningar eller avyttringar
  • Branschens konjunkturkänslighet utgör en ytterligare risk för framtida omsättning

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring från -296 755 SEK till +33 648 SEK visar på effektiviseringspotential
  • God soliditet på 42,6% ger finansiell styrka för framtida investeringar
  • Positiv eget kapital-tillväxt på 10,4% stärker företagets balansräkning

Trendanalys

De senaste tre åren (2022-2024) visar en tydlig och starkt negativ trend för företaget. Omsättningen har rasat kraftigt från 1,4 miljoner SEK till 575 tusen SEK, vilket indikerar en betydande nedgång i försäljning eller verksamhetsvolym. Resultatet har varit extremt volatilt med en stor förlust 2023 följt av ett mycket svagt resultat 2024, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem och en opålitlig affärsmodell. Eget kapital och soliditet har minskat avsevärt, vilket visar på urholkning av kapitalbasen och sämre finansiell stabilitet. Trenderna tyder på en företag i kris som kämpar med att upprätthålla sin omsättning och lönsamhet, och utan en vändning riskerar det fortsatt försämring.