4 544 219 SEK
Omsättning
▲ 18,6%
1 468 307 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,9%
84%
Soliditet
Mycket God
32,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
900 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-19

Substansvärdering

Tillgångar:3 371 922 SEK
Skulder:-351 678 SEK
Substansvärde:2 120 244 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med hög lönsamhet och robust kapitalstruktur. Både omsättning och resultat växer i dubbelsiffrig takt, vilket indikerar en välskött verksamhet med god marknadsposition. Den mycket höga soliditeten på 84% ger företaget betydande finansiell styrka och motståndskraft. Tillväxten i eget kapital med 23,8% visar på en hållbar expansion där vinsten återinvesteras i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom IT-branschen med en kombination av konsulttjänster och egen produktutveckling. Denna hybridmodell är typisk för IT-företag som balanserar stabila intäkter från konsultation med högre marginaler från egna produkter. Den geografiska placeringen i Rabbalshede kan indikera ett företag som drar nytta av lägre kostnader jämfört med storstadsregioner.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 088 390 SEK till 1 468 307 SEK, en ökning på 34,9%. Denna högre tillväxt i resultat än omsättning indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 712 222 SEK till 2 120 244 SEK, en tillväxt på 23,8%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat som har tillförts företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 831 637 SEK till 4 544 219 SEK, en tillväxt på 18,6%. Denna starka tillväxt visar på framgångsrik försäljning och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på samma nivå i framtiden
  • Koncentration på IT-branschen gör företaget sårbart för tekniska förändringar och konjunktursvängningar i sektorn
  • Den höga soliditeten kan indikera en försiktig finansieringspolicy som potentiellt begränsar tillväxtinvesteringar

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 32,3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kombinationen av konsulttjänster och egen produktutveckling skapar diversifierade intäktskällor
  • Stark kassaflöde från hög lönsamhet möjliggör organisk tillväxt utan behov av extern finansiering
  • Företaget har bevisad förmåga att öka både omsättning och lönsamhet samtidigt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar förbättring: omsättning (+18,6%), resultat (+34,9%), eget kapital (+23,8%) och tillgångar (+9,5%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt.