1 584 000 SEK
Omsättning
▲ 21,8%
6 065 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 900,8%
96%
Soliditet
Mycket God
382,8%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 983 977 SEK
Skulder:-260 079 SEK
Substansvärde:8 362 729 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har bolaget förvärvat resterande 30% i dotterbolaget Berglunds Rör i Vegby AB, 556785-5167, samt 100% avaktierna i Gällstad 1:156 Fastighets AB, 559492-7260.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget förvärvade resterande 30% av dotterbolaget Berglunds Rör i Vegby AB, vilket ger 100% ägande.
  • Företaget förvärvade 100% av aktierna i Gällstad 1:156 Fastighets AB.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2024, men med väsentliga kvalificeringar. Den massiva resultatökningen på 900,8% och soliditeten på 96,0% indikerar en mycket stabil balansräkning. Den artificiella vinstmarginalen på 382,8% tyder dock på att resultatet inte primärt härrör från den löpande operativa verksamheten, utan snarare från extraordinära händelser som försäljning av tillgångar eller omvärderingar. Företaget genomgår en betydande transformation med förvärv som kraftigt har utökat dess tillgångar och eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag registrerat 2009 som bedriver konsultverksamhet inom företagsledning, förvaltning av dotterbolag, fastighetsskötsel samt handel och uthyrning av maskiner. Det äger hela eller delar av tre dotterbolag inom rörinstallation och fastigheter. Denna struktur som moderbolag förklarar de stora förändringarna i balansräkningen genom förvärv och avyttringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade dramatiskt från 606 000 SEK till 6 065 000 SEK. Denna förändring på 5 459 000 SEK är sannolikt inte en följd av den ordinära verksamheten, vilket bekräftas av den klassificerade 'Artificiell' vinstmarginal.

Soliditet: Soliditeten på 96,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med mycket låg belåning och en mycket stark balansräkning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 2 627 120 SEK till 8 362 729 SEK, en ökning med 5 735 609 SEK. Denna ökning är direkt kopplad till det mycket höga årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 301 186 SEK till 1 584 568 SEK, en positiv tillväxt på 21,8%. Denna ökning tyder på en förbättring i den operativa kärnverksamheten.

Huvudrisker

  • Den artificiella vinstmarginalen på 382,8% visar att den extremt höga lönsamheten inte är hållbar och sannolikt inte kan upprepas nästa år.
  • Den operativa omsättningen på 1,6 miljoner SEK är relativt blygsam i förhållande till den totala balansomslutningen, vilket indikerar att holdingstrukturen är dominant framför den operativa verksamheten.
  • Framtida resultat kan vara volatila och beroende av extraordinära transaktioner snarare än stabil operativ inkomst.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 96,0% ger utmärkta förutsättningar för framtida investeringar och expansion.
  • Fullt ägande av dotterbolagen ger bättre kontroll och möjlighet att dra nytta av hela deras resultatutveckling.
  • Den starka balansräkningen med ett eget kapital på 8,4 miljoner SEK ger en mycket god kreditvärdighet och finansiell säkerhet.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv tillväxt: omsättning (+21,8%), resultat (+900,8%), eget kapital (+218,3%) och tillgångar (+190,4%). Trenden är entydigt förbättrande, men drivs huvudsakligen av icke-operativa faktorer och förvärv.