484 064 SEK
Omsättning
▼ 34,3%
26 230 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 87,5%
33%
Soliditet
God
5,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 574 703 SEK
Skulder:-1 044 448 SEK
Substansvärde:480 255 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat, vilket indikerar operativa utmaningar. Trots detta uppvisar bolaget en stabil soliditet på 33% och en positiv utveckling av eget kapital, vilket ger en viss finansiell motståndskraft. Situationen pekar mot ett företag i omställning eller nedgång, men med tillräckligt med eget kapital för att klara av en svår period.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom fastighetsbranschen med fokus på att bygga, utveckla och förvalta fastigheter. Denna verksamhet är typiskt kapitalintensiv med långsiktiga investeringscykler, vilket gör resultatet känsligt för projektets faser och marknadsförhållanden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har kraschat från 209 105 SEK till 26 230 SEK, en minskning på 182 875 SEK eller 87.5%. Den extremt mycket lägre vinsten trots en mindre omsättningsminskning indikerar sannolikt högre kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 33.0% anses vara acceptabel för många branscher och indikerar att företaget finansieras till en tredjedel med eget kapital. Detta ger en viss buffert mot obetalda skulder.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 461 092 SEK till 480 255 SEK, en förbättring på 19 163 SEK eller 4.2%. Denna ökning, trots det låga resultatet, kan förklaras av att vinsten har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 737 109 SEK till 484 064 SEK, en nedgång på 253 045 SEK eller 34.3%. Detta tyder på färre pågående projekt eller försäljningar under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 87.5% visar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Omsättningsfall på 34.3% indikerar minskad verksamhetsvolym eller färre affärer.
  • Minskande tillgångar på 9.2% (från 1 734 656 SEK till 1 574 703 SEK) kan tyda på försäljning av tillgångar eller nedskrivningar.

Möjligheter

  • Eget kapital är fortfarande positivt och har ökat till 480 255 SEK, vilket ger en finansiell bas.
  • Bolaget är fortfarande vinstdrivande med en vinstmarginal på 5.4%, klassificerad som stabil.
  • Soliditeten på 33.0% ger utrymme för eventuell finansiering om en investering krävs.