723 000 SEK
Omsättning
▲ 64%
95 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,2%
114%
Soliditet
Mycket God
13,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:170 150 SEK
Skulder:-23 684 SEK
Substansvärde:193 834 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt i omsättning med 64% men samtidigt en minskning i resultat med 20%, vilket indikerar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 114% är positiv och visar på god finansiell styrka. Eget kapital och tillgångar har ökat markant, vilket tyder på en expansion av verksamheten. Företaget befinner sig i en tillväxtfas men med utmaningar i att kontrollera kostnaderna för att bevara lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet och finsnickeriarbeten mot privatpersoner och företag, vilket är en bransch med konjunkturkänslighet och konkurrens. Den höga omsättningstillväxten kan tyda på ett starkt marknadsinfångande eller ökad efterfrågan på byggtjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 119 000 SEK till 95 000 SEK, en nedgång på 20.2%, trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller investeringar som påverkat lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 114.0% är mycket hög och visar att företaget har ett starkt eget kapital i förhållande till tillgångarna, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 119 156 SEK till 193 834 SEK, en tillväxt på 62.7%, vilket främst drivs av årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 440 847 SEK till 722 543 SEK, en tillväxt på 64.0%, vilket visar på en stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 20.2% trots högre omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller prispress.
  • Tillgångarna är lägre än eget kapital, vilket kan tyda på att företaget har skulder men de är låga jämfört med eget kapital.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 64.0% till 722 543 SEK, vilket visar på stark tillväxt och potentiell marknadsexpansion.
  • Eget kapital ökade med 62.7% till 193 834 SEK, vilket ger företaget möjlighet till framtida investeringar och tillväxt.

Trendanalys

Omsättningstillväxt på +64.0% visar stark expansion, men resultattillväxt på -20.2% indikerar lönsamhetsutmaningar. Eget kapital och tillgångar växer, vilket stöder framtida investeringar.