2 815 000 SEK
Omsättning
▲ 40,3%
167 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 198,2%
25,4%
Soliditet
God
5,7%
Vinstmarginal
Stabil
130 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-13

Substansvärdering

Tillgångar:636 514 SEK
Skulder:-474 785 SEK
Substansvärde:161 729 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 40% och resultatet har nästan tredubblats, vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga tillväxttakten i kombination med en stabil vinstmarginal på 5,7% och förbättrad soliditet pekar på ett välskött företag i en positiv tillväxtfas. Företaget har effektivt omvandlat ökad omsättning till högre lönsamhet och stärkt sin kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet, vilket innebär en traditionell tjänstebaserad verksamhet med relativt låga inträdesbarriärer men konkurrensutsatt marknad. Den snabba tillväxten i omsättning från 2 073 620 SEK till 2 918 287 SEK på ett år tyder på att företaget har lyckats skaffa sig nya kunder eller större uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 56 000 SEK till 167 000 SEK, en ökning med 111 000 SEK eller 198,2%. Detta visar att företaget inte bara ökat volymen utan också förbättrat sin lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 25,4% är acceptabel för ett tjänsteföretag och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur utan överdriven skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 109 797 SEK till 161 729 SEK, en tillväxt på 51 932 SEK eller 47,3%. Denna ökning beror främst på att årets resultat på 167 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 073 620 SEK till 2 918 287 SEK, en tillväxt på 844 667 SEK eller 40,7%. Denna betydande ökning visar att företaget har expanderat sin verksamhet avsevärt.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapitalbindning och likviditetsutmaningar om den inte hanteras noggrant
  • Branschen är konkurrensutsatt vilket kan påverka framtida priser och marginaler
  • Företagets relativa storlek med omsättning under 3 miljoner SEK gör det sårbart för större konkurrenter

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 198,2% visar att företaget har god förmåga att skala upp verksamheten lönsamt
  • Soliditetsförbättringen ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och finansiärer
  • Den bevisade tillväxtkapaciteten ger goda förutsättningar för ytterligare expansion i måleribranschen

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättning (+40,3%), resultat (+198,2%), eget kapital (+47,3%) och tillgångar (+15,1%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en mycket stark prestation och välskött tillväxt.