107 181 000 SEK
Omsättning
▲ 38,3%
20 033 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 122,8%
40%
Soliditet
God
19,7%
Vinstmarginal
Hög
12 100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:65 555 517 SEK
Skulder:-37 558 764 SEK
Substansvärde:18 781 753 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den massiva resultattillväxten på 122,8% kombinerat med en hög vinstmarginal på 19,7% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också driver verksamheten mycket lönsamt. Soliditeten på 40% är stabil och företaget genererar betydande vinster som stärker det egna kapitalet. Detta är ett mognat företag som genomgår en accelererad tillväxtfas med god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1972 och verkar inom tillverkning och försäljning av elektrisk automatikutrustning, produktutveckling inom el- och elektronikområdet samt uthyrning av fordon. Denna breda verksamhetsprofil kan förklara den starka tillväxten genom diversifierade intäktskällor inom tekniksektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet mer än fördubblades från 8 992 000 SEK till 20 033 000 SEK, en ökning på 11 041 000 SEK eller 122,8%. Denna extraordinära vinsttillväxt överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet och skalbarhet.

Soliditet: Soliditeten på 40,0% är god och ligger över branschgenomsnitt för tillverkningsföretag. Detta indikerar ett lågt belåningsgrad och god förmåga att klara ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 14 031 470 SEK till 18 781 753 SEK, en tillväxt på 4 750 283 SEK eller 33,9%. Denna ökning drivs huvudsakligen av årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 75 273 604 SEK till 101 783 552 SEK, en tillväxt på 26 509 948 SEK eller 38,3%. Denna betydande ökning visar starkt marknadsfäste och ökad efterfrågan på företagets produkter och tjänster.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på 122,8% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Tillgångstillväxten på 48,6% överträffar omsättningstillväxten, vilket kan indikera minskad effektivitet i kapitalanvändningen
  • Företagets snabba expansion kan ställa krav på ytterligare kapital och operativa anpassningar

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 19,7% ger utrymme för framtida investeringar och utdelningar
  • Stark omsättningstillväxt på 38,3% visar att företaget tar marknadsandelar och expanderar sin kundbas
  • God soliditet på 40,0% ger finansiell styrka för att genomföra strategiska förvärv eller investeringar
  • Företagets breda verksamhetsprofil inom elautomatisering och fordonuthyrning ger diversifierade intäktskällor

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+38,3%), resultat (+122,8%), eget kapital (+33,9%) och tillgångar (+48,6%). Trenden pekar entydigt på accelererad tillväxt och förbättrad lönsamhet i ett etablerat företag med över 50 års verksamhet.