4 231 703 SEK
Omsättning
▲ 15,9%
103 542 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 165,4%
37%
Soliditet
God
2,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 632 885 SEK
Skulder:-1 027 910 SEK
Substansvärde:578 675 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka försäljningstillväxt och förbättrat resultat, men samtidigt oroande nedgång i eget kapital. Omsättningen ökade med 15,8% till 4,2 miljoner SEK och företaget vände från förlust till vinst på 103 542 SEK, vilket indikerar förbättrad operativ effektivitet. Den kraftiga tillgångstillväxten på 39,5% till 1,6 miljoner SEK tyder på investeringar, men dessa har finansierats genom att minska eget kapital med 19,4%, vilket skapar en spänning mellan tillväxtambitioner och finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadssnickeriarbeten, vägtransport och godstrafik sedan 2011. Denna kombination av verksamheter är kapitalintensiv och kräver investeringar i fordon och utrustning, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten. Branschen är konjunkturkänslig och konkurrensutsatt, vilket påverkar vinstmarginalerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -158 347 SEK till en vinst på 103 542 SEK, en positiv förändring på 261 889 SEK. Denna vändning till vinst trots ökade kostnader visar på förbättrad kostnadskontroll eller högre priser.

Soliditet: Soliditeten på 37,0% är acceptabel för branschen och visar att företaget fortfarande har en god balans mellan eget kapital och skulder, trots nedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 717 723 SEK till 578 675 SEK, en nedgång på 139 048 SEK. Detta beror sannolikt på att den genererade vinsten inte räckte till för att täcka investeringarna och eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 652 824 SEK till 4 231 703 SEK, en tillväxt på 578 879 SEK eller 15,8%. Detta visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 139 048 SEK från föregående år påverkar den finansiella stabiliteten långsiktigt
  • Låg vinstmarginal på 2,5% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller konkurrenstryck
  • Stora investeringar i tillgångar (ökning med 462 674 SEK) som inte finansierats genom eget kapital kan öka skuldsättningen

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 15,8% visar på god marknadsposition och potential för framtida intäkter
  • Resultatet har förbättrats kraftigt med +165,4%, vilket indikerar att företaget har rättat till tidigare problem
  • Om företaget kan bibehålla denna positiva trend i omsättning och resultat kan eget kapital återhämta sig