2 973 233 SEK
Omsättning
▲ 8,3%
253 912 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,8%
60,6%
Soliditet
Mycket God
8,5%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-13

Substansvärdering

Tillgångar:451 559 SEK
Skulder:-177 918 SEK
Substansvärde:273 641 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med starka omsättningstillväxt men sjunkande lönsamhet. Pizzerian har etablerat en stabil kundbas med ökande försäljning på 2,9 miljoner SEK, men resultatet har minskat trots detta. Den höga soliditeten på 60,6% visar på ett lågt belånat företag med god finansiell stabilitet. Tillgångarna har ökat markant med 21,4%, vilket tyder på investeringar i verksamheten. Företaget befinner sig i en fas där omsättningstillväxten inte direkt översätts till högre vinst, vilket kan bero på ökade kostnader eller investeringar.

Företagsbeskrivning

Företaget driver en pizzeria i Järpås och är registrerat sedan 2019. Som en matserviceverksamhet har den typiskt sett stabila men måttliga marginaler, och konkurrensen är ofta hård inom branschen. Den lokala placeringen i en mindre ort kan både begränsa och stabilisera kundunderlaget.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 272 533 SEK till 253 912 SEK, en nedgång på 6,8% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 60,6% är mycket stark och visar att företaget finansieras till över hälften med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 272 035 SEK till 273 641 SEK (+0,6%), vilket främst drivs av årets resultat men visar begränsad kapitaltillväxt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 744 805 SEK till 2 973 233 SEK, en tillväxt på 8,3% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 6,8% till 253 912 SEK trots högre omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller tryckta priser
  • Bristande skalbarhet i verksamheten då högre omsättning inte ger proportionellt högre resultat

Möjligheter

  • Omsättningen växte med 8,3% till 2 973 233 SEK, vilket visar på efterfrågan och marknadspotential
  • Stark soliditet på 60,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångarna ökade med 21,4% till 451 559 SEK, vilket kan indikera produktiva investeringar i verksamheten

Trendanalys

Omsättningen visar en stadig och stark uppåtgående trend med en ökning från 2,6 till nästan 3 miljoner SEK under de senaste tre åren, vilket tyder på en expanderande verksamhet. Resultatet efter finansnetto har samtidigt förbättrats avsevärt från 120 tusen till 254 tusen SEK, även om det noterade en liten nedgång från 2023 till 2024. Denna lönsamhetsutveckling bekräftas av vinstmarginalen som har förbättrats och legat på en stabil och hög nivå runt 9-10%. Företagets finansiella styrka har stärkts kraftigt, vilket syns i eget kapital som nästan fördubblats och soliditeten som har förbättrats från 52% till över 60%. Tillgångarnas ökning visar att företaget investerar i framtiden. Sammantaget pekar trenderna på ett växande, mer lönsamt och finansiellt stabilt företag med goda förutsättningar för en positiv framtidsutveckling.