1 794 910 SEK
Omsättning
▲ 1,8%
1 062 068 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 102,1%
74,5%
Soliditet
Mycket God
59,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 296 955 SEK
Skulder:-841 423 SEK
Substansvärde:2 455 532 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med en dramatisk resultatförbättring på över 2 100% från föregående år. Den mycket höga vinstmarginalen på 59,2% och soliditeten på 74,5% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Omsättningstillväxten är blygsam (+1,8%), vilket tyder på att den enorma resultatförbättringen främst kommer från kostnadsrationaliseringar eller icke-rörelserelaterade intäkter. Eget kapital har nästan fördubblats, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom uthyrning av lokaler samt försäljning av kaffe, te och presentartiklar. Det är moderbolag till helägda Tehuset Java Aktiebolag. Denna diversifierade verksamhetsmodell med både fastighetsrelaterade intäkter och detaljhandel kan förklara den höga lönsamheten, särskilt om fastighetsvärden eller uthyrningsintäkter har ökat markant.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade dramatiskt från 48 230 SEK till 1 062 068 SEK, en ökning med 1 013 838 SEK. Denna enorma förbättring på 2 102,1% kan tyda på försäljning av tillgångar, minskade kostnader eller andra icke-operativa intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 74,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 416 924 SEK till 2 455 532 SEK, en tillväxt på 1 038 608 SEK eller 73,3%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 1 763 814 SEK till 1 794 910 SEK, en tillväxt på endast 31 096 SEK eller 1,8%. Detta indikerar att kärnverksamheten har en stabil men låg tillväxt.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningstillväxten på 1,8% kan indikera begränsad tillväxtpotential i kärnverksamheten
  • Den exceptionellt höga resultattillväxten kan vara svår att upprätthålla på sikt om den kommer från engångsförsäljningar eller icke-återkommande händelser
  • Företagets beroende av två helt olika verksamhetsgrenar (fastigheter och detaljhandel) skapar komplexitet i verksamhetsstyrningen

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 74,5% ger utrymme för investeringar och expansion utan behov av extern finansiering
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 59,2% skapar goda förutsättningar för framtida utdelningar eller reinvesteringar
  • Tillgångstillväxten på 18,1% visar att företaget fortsätter att bygga värde i balansräkningen