1 615 000 SEK
Omsättning
▲ 8,8%
227 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 146,7%
73%
Soliditet
Mycket God
14%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:763 419 SEK
Skulder:-157 339 SEK
Substansvärde:376 080 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den kraftiga resultattillväxten på 146,7% kombinerat med hög vinstmarginal på 14,0% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 73,0% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Tillväxten i både omsättning och eget kapital visar på en sund expansion av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Halmstad sedan 2016 och verkar inom en verksamhet som genererar stabil omsättning och god lönsamhet. Den höga soliditeten och vinstmarginalen tyder på en verksamhet med låga kapitalkrav eller hög värdeaddering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 92 000 SEK till 227 000 SEK, en ökning på 146,7% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 73,0% är exceptionellt hög och indikerar mycket god finansiell stabilitet med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 264 350 SEK till 376 080 SEK, en tillväxt på 42,3% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 483 721 SEK till 1 625 800 SEK, en tillväxt på 8,8% som visar på en sund marknadsutveckling och förmåga att expandera verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek med omsättning på 1 625 800 SEK gör det potentiellt sårbart för större konjunktursvängningar
  • Den kraftiga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 73,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark vinstmarginal på 14,0% indikerar konkurrensfördelar som kan utnyttjas för ytterligare tillväxt
  • Den exceptionella resultattillväxten på 146,7% visar på god operativ effektivitet som kan skalas upp

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+8,8%), resultat (+146,7%), eget kapital (+42,3%) och tillgångar (+15,3%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla parametrar indikerar en mycket välskött verksamhet i stark tillväxtfas.