3 379 000 SEK
Omsättning
▲ 0,5%
761 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 43,4%
26,4%
Soliditet
God
22,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-11

Substansvärdering

Tillgångar:9 789 369 SEK
Skulder:-6 932 751 SEK
Substansvärde:1 556 618 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i balansräkningen men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamheten. Den exceptionellt höga tillgångstillväxten på 172% indikerar en betydande investering eller förvärv, medan eget kapitalet har stärkts med 30.8%. Den mycket höga vinstmarginalen på 22.5% är positiv, men den dramatiska resultatnedgången på 43.4% trots nästan oförändrad omsättning är en varningssignal som pekar på kraftigt ökade kostnader eller extraordinära poster.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transporter med kran- och lastbilar samt uthyrning av lastbilschaufförer. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv med betydande investeringar i fordonspark, vilket förklarar den höga tillgångsbasen och soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 1 344 000 SEK till 761 000 SEK, en minskning med 583 000 SEK (-43.4%). Denna kraftiga resultatnedgång trots nästan oförändrad omsättning tyder på betydande kostnadsökningar.

Soliditet: Soliditeten på 26.4% är acceptabel för branschen men inte exceptionellt stark. Den indikerar att företaget finansieras till cirka en fjärdedel med eget kapital och till tre fjärdedelar med skulder, vilket är typiskt för ett tillväxtföretag med investeringar i materiel.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 190 367 SEK till 1 556 618 SEK, en förbättring med 366 251 SEK (+30.8%). Denna ökning kan delvis förklaras av årets resultat på 761 000 SEK, vilket indikerar att andra faktorer (t.ex. utdelning eller omvärderingar) även påverkat.

Nettoomsättning: Omsättningen är relativt stabil med en marginal ökning från 3 360 684 SEK till 3 379 116 SEK, en tillväxt på endast +0.5%. Detta indikerar en mogen marknad eller begränsad volymtillväxt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 43.4% trots oförändrad omsättning pekar på allvarliga lönsamhetsproblem eller extraordinära kostnader.
  • Den extremt höga tillgångstillväxten på 172% (från 3,6 miljoner till 9,8 miljoner SEK) kan tyda på stora skulder som ökar företagets finansiella risk.
  • Bristen på omsättningstillväxt (+0.5%) i kombination med sjunkande resultat kan indikera konkurrensproblem eller pressade priser på marknaden.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 22.5% visar att företaget fortfarande är mycket lönsamt och har en stark affärsmodell.
  • Betydande ökning av eget kapital med 366 251 SEK (+30.8%) stärker företagets finansiella stabilitet och kreditvärdighet.
  • Stora investeringar i tillgångar (ökning med över 6 miljoner SEK) kan ge kapacitet för framtida omsättningstillväxt och marknadsandelsökning.