31 649 000 SEK
Omsättning
▲ 76,6%
4 792 091 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 158%
26%
Soliditet
God
13,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:20 958 664 SEK
Skulder:-14 960 579 SEK
Substansvärde:3 266 149 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med dramatiska förbättringar på samtliga nyckeltal. Omsättningen har nästan fördubblats och resultatet mer än fördubblats, vilket indikerar att företaget antingen har vunnit stora nya projekt, expanderat marknadsandelar eller genomfört en framgångsrik omstrukturering. Den höga vinstmarginalen på 13,7% visar att tillväxten är lönsam och inte kommer på bekostnad av lönsamhet. Soliditeten på 26% är acceptabel men bör förbättras i takt med den snabba tillväxten för att bibehålla finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom elinstallationer och montagearbeten för elkraftindustrin, en bransch som genomgår en omfattande omställning mot elektrifiering och hållbar energi. Denna verksamhet kräver ofta större projekt och långsiktiga kontrakt, vilket kan förklara den dramatiska omsättningsökningen vid tilldelning av större uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades mer än och ökade från 1 857 533 SEK till 4 792 091 SEK, en ökning med 2 934 558 SEK eller +158,0%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad effektivitet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 26,0% är acceptabel för ett tillväxtföretag i denna bransch men ligger i den lägre delen av det rekommenderade intervallet. Den snabba tillgångstillväxten (+71,2%) har pressat soliditeten något, vilket kräver uppmärksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 903 962 SEK till 3 266 149 SEK, en ökning med 362 187 SEK eller +12,5%. Ökningen är direkt kopplad till det starka årets resultat och visar på en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 15 285 262 SEK till 34 935 345 SEK, en ökning med 19 650 083 SEK eller +76,6%. Denna exceptionella tillväxt indikerar antingen större projekt, nya kundförvärv eller expansion i befintliga marknader.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten har pressat soliditeten till 26,0%, vilket kan innebära ökad finansiell sårbarhet vid oförutsedda händelser
  • Tillgångarna ökade med 71,2% till 20 958 664 SEK, vilket kan indikera stora investeringar som måste generera avkastning
  • En sådan explosiv tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och riskerar att följas av en normalisering

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 76,6% till 34 935 345 SEK visar på stark marknadsposition och konkurrensfördelar
  • Mycket hög vinstmarginal på 13,7% indikerar effektiv verksamhet och god prissättningsförmåga
  • Resultattillväxt på 158,0% till 4 792 091 SEK visar att företaget kan omvandla omsättning till lönsamhet
  • Branschen för elinstallationer och elkraft växer kraftigt genom samhällets elektrifiering och grön omställning