526 810 SEK
Omsättning
▲ 9,7%
286 278 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12%
78,4%
Soliditet
Mycket God
54,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:679 669 SEK
Skulder:-147 047 SEK
Substansvärde:532 622 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Den mycket höga vinstmarginalen på 54,3% och exceptionellt stark soliditet på 78,4% indikerar ett lönsamt och stabilt företag med låg skuldsättning. Omsättningen har ökat med 9,7% till 526 810 SEK, vilket är positivt, men resultatet har samtidigt minskat med 12,0% trots högre omsättning. Den kraftiga tillväxten i eget kapital (+73,1%) och tillgångar (+57,6%) tyder på att vinsten har reinvesterats i verksamheten, vilket kan förklara den lägre resultatutvecklingen. Övergripande är företaget i en stark finansiell position men behöver adressera den negativa resultattrenden.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett IT-konsultbolag med säte i Borås, registrerat 2018. Som konsultbolag är det typiskt att ha låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna där personalens kompetens är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 325 355 SEK till 286 278 SEK, en minskning på 12,0%. Detta är anmärkningsvärt då det skedde samtidigt som omsättningen ökade, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 78,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimal skuldsättning. Detta ger goda förutsättningar att klara av ekonomiska nedgångar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 307 643 SEK till 532 622 SEK, en tillväxt på 73,1%. Denna förbättring drivs främst av att årets resultat på 286 278 SEK har adderats till kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 480 203 SEK till 526 810 SEK, en positiv tillväxt på 9,7% som visar på ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 12,0% till 286 278 SEK trots en ökad omsättning, vilket är en viktig negativ trend som behöver övervakas noga.
  • Den kraftiga tillväxten i balansräkningen (tillgångar +57,6%) utan motsvarande resultattillväxt kan indikera att investeringarna inte ger omedelbar avkastning.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 78,4% ger utrymme för att ta på sig lån till förmånliga villkor för att finansiera expansion eller investeringar.
  • Omsättningstillväxten på 9,7% till 526 810 SEK visar att företaget fortsätter att växa och förvärva nya kunder eller projekt.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 54,3% visar att kärnverksamheten är extremt lönsam och att företaget har en stark affärsmodell.