1 706 811 SEK
Omsättning
▲ 1,5%
165 758 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51%
42,5%
Soliditet
Mycket God
9,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:991 202 SEK
Skulder:-550 137 SEK
Substansvärde:344 547 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i balansräkningen men försämrad lönsamhet. Den kraftiga ökningen av tillgångar och eget kapital indikerar betydande investeringar eller omstrukturering, medan den minskade vinstmarginalen på 9.5% trots stabil klassificering visar på tryck på lönsamheten. Företaget verkar vara i en expansionsfas som ännu inte gett full effekt på resultatet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mångfacetterad verksamhet inom fordonsservice, reparation, demontering, byggnation av specialfordon, import och montering av dieselvärmare samt uthyrning av både maskiner och personal. Den breda verksamhetsprofilen ger diversifiering men ställer också krav på operativ styrning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 338 154 SEK till 165 758 SEK, en minskning på 172 396 SEK eller -51.0%, vilket visar på betydande tryck på lönsamheten trots relativt stabil omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 42.5% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 213 003 SEK till 344 547 SEK, en ökning på 131 544 SEK eller +61.8%, vilket främst beror på årets resultat och eventuellt inskjutning av nytt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 1 811 304 SEK till 1 744 743 SEK, en nedgång på 66 561 SEK eller -3.7%, vilket indikerar en stabil men något svagare försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet halverades med 172 396 SEK från föregående år vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Omsättningsminskning på 66 561 SEK trots expansion kan tyda på konkurrenstryck eller ineffektivitet
  • Kraftig tillgångstillväxt på 130.4% till 991 202 SEK medför ökade kapitalkostnader och avskrivningsbehov

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 131 544 SEK till 344 547 SEK vilket ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida investeringar
  • Den breda verksamhetsprofilen med service, reparation, byggnation och uthyrning ger diversifierade intäktskällor
  • God soliditet på 42.5% ger stabil grund för att möta ekonomiska utmaningar och investera i tillväxt