354 642 SEK
Omsättning
▼ 17,2%
64 371 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44%
74,7%
Soliditet
Mycket God
18,2%
Vinstmarginal
Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-05

Substansvärdering

Tillgångar:216 817 SEK
Skulder:-54 918 SEK
Substansvärde:161 899 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ utveckling med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Trots en hög vinstmarginal på 18,1% har resultatet mer än halverats jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 74,7% ger dock en viss finansiell stabilitet i en svår period. Företaget verkar befinna sig i en nedgångsfas där verksamheten krymper betydligt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver kroppsterapeutisk verksamhet med inriktning på massage- och laserbehandlingar i Eskilstuna. Denna typ av tjänsteverksamhet är typiskt personintensiv med relativt låga tillgångar, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och begränsade tillgångarna på 216 817 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har mer än halverats från 114 860 SEK till 64 371 SEK, en minskning med 50 489 SEK (-44,0%). Denna dramatiska nedgång är mer markant än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 74,7% är mycket hög och visar att företaget är väl kapitaliserat med låga skulder. Detta ger en god finansiell buffert trots den negativa resultatutvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital har ökat marginellt från 160 847 SEK till 161 899 SEK, en förbättring med endast 1 052 SEK (+0,7%). Den lilla ökningen beror på att årets resultat tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat från 428 403 SEK till 354 642 SEK, en nedgång med 73 761 SEK (-17,2%). Detta indikerar en betydande försämring i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 73 761 SEK indikerar minskad efterfrågan eller konkurrensproblem
  • Resultatnedgång med 50 489 SEK visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Tillgångsminskning med 12 037 SEK kan tyda på nedskärningar eller avveckling av verksamhet

Möjligheter

  • Hög soliditet på 74,7% ger god finansiell stabilitet att klara en svår period
  • Fortfarande positivt resultat på 64 371 SEK trots nedgången
  • Befintligt eget kapital på 161 899 SEK ger möjlighet till investeringar eller omstrukturering

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig volatilitet med en kraftig ökning 2022-2023 följt av en betydande nedgång 2024, vilket indikerar en ostabil försäljningsutveckling. Resultatet efter finansnetto följer samma mönster med en stark topp 2023 och en skarp nedgång på över 40 % till 2024, vilket tyder på sämre lönsamhet under det senaste året. Vinstmarginalen har samtidigt försämrats markant från 26,8 % till 18,1 %, vilket bekräftar en negativ trend i lönsamheten. Trots detta visar företagets soliditet en stadig och positiv utveckling upp till 74,7 %, vilket indikerar en god finansiell styrka och minskad belåning. Eget kapital har stabiliserats på en hög nivå efter en tidigare stark tillväxt. Sammantaget pekar trenderna på ett företag med finansiell robusthet men med utmaningar i att upprätthålla en stabil försäljning och lönsamhet, vilket kan tyda på framtida svårigheter att växa eller behålla sin marknadsposition.