1 065 000 SEK
Omsättning
▼ 75,1%
191 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 75,5%
85,1%
Soliditet
Mycket God
17,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 968 733 SEK
Skulder:-331 019 SEK
Substansvärde:2 103 674 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket kraftig nedgång i både omsättning och resultat under 2023, vilket indikerar en allvarlig försämring i verksamheten. Trots detta uppvisar bolaget fortfarande en hög soliditet och positivt eget kapital, vilket ger en viss finansiell motståndskraft. Den dramatiska omsättningsminskningen på -75% tyder på att företaget antingen har förlorat stora kunder, avbrutit viktiga projekt eller mött allvarlig konkurrens. Att resultatet minskat i samma takt som omsättningen men ändå ligger på 17,9% vinstmarginal visar att företaget har kvar lönsamhet i den verksamhet som återstår.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verkstadsrörelse med inriktning på tillverkning av maskiner och arbetar både i egen verkstadslokal och ute hos kunder. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar och investeringsvilja hos kunder. Företaget är etablerat sedan 2011 och har sin verksamhet i Motala kommun, Östergötlands län.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 778 000 SEK till 191 000 SEK, en nedgång på 587 000 SEK (-75,5%). Trots den kraftiga minskningen uppvisar företaget fortfarande en positiv vinst, vilket indikerar att kvarvarande verksamhet är lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 85,1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger företaget en stark finansiell bas att möta utmaningar från.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 1 996 851 SEK till 2 103 674 SEK, en ökning på 106 823 SEK (+5,3%). Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 191 000 SEK har tillförts eget kapital, vilket är en positiv indikator trots den svåra situationen.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat dramatiskt från 4 280 340 SEK till 1 065 023 SEK, en minskning på 3 215 317 SEK (-75,1%). Denna kraftiga nedgång tyder på att företaget antingen har förlorat stora kunder eller att större projekt har avslutats utan ersättande order.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 3 215 317 SEK (-75,1%) riskerar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Dramatisk resultatminskning på 587 000 SEK (-75,5%) påverkar företagets möjlighet att investera och växa
  • Tillgångarna har minskat med 14 649 SEK (-0,5%), vilket kan indikera nedskärningar i kapacitet eller investeringar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 85,1% ger företaget finansiell styrka att klara av en svår period
  • Positiv vinstmarginal på 17,9% visar att kvarvarande verksamhet är lönsam och kan byggas ut
  • Ökning av eget kapital med 106 823 SEK (+5,3%) stärker balansräkningen trots utmaningarna