1 275 000 SEK
Omsättning
▲ 3,2%
301 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14%
51%
Soliditet
Mycket God
23,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-15

Substansvärdering

Tillgångar:754 313 SEK
Skulder:-362 727 SEK
Substansvärde:341 586 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men sjunkande lönsamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,6% indikerar fortsatt god lönsamhet i kärnverksamheten, men resultatet har minskat med 14% trots ökad omsättning. Soliditeten på 51% är stark och ger god finansiell stabilitet. Företaget verkar vara ett etablerat konsultföretag med god lönsamhet men möter ökade kostnader eller lägre marginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av tekniska konsulttjänster inom elkraft, specifikt elkonstruktion och provning av ställverk och styrsystem till vattenkraftverk. Denna typ av specialiserad konsultverksamhet har typiskt höga kvalifikationskrav och kan generera goda marginaler, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 350 000 SEK till 301 000 SEK, en nedgång på 49 000 SEK eller 14,0%. Detta trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 51,0% är mycket god och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och stor finansiell robusthet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 353 535 SEK till 341 586 SEK, en nedgång på 11 949 SEK eller 3,4%. Minskningen beror sannolikt på att det negativa årets resultat har dragits av från kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 253 183 SEK till 1 275 179 SEK, en tillväxt på 3,2%. Detta visar en stabil kundbas och fortsatt efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 14,0% till 301 000 SEK trots ökad omsättning, vilket indikerar tryckta marginaler eller ökade kostnader
  • Eget kapital minskade med 3,4% till 341 586 SEK, vilket begränsar företagets kapacitet för investeringar eller att ta sig an större projekt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,6% visar att kärnverksamheten är extremt lönsam
  • Soliditeten på 51,0% ger en mycket stark finansiell bas för framtida tillväxt och investeringar
  • Omsättningen ökade med 3,2% till 1 275 179 SEK, vilket visar att efterfrågan på företagets specialiserade tjänster finns