443 000 SEK
Omsättning
▲ 8,1%
125 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,3%
12%
Soliditet
Stabil
28,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:301 341 SEK
Skulder:-265 698 SEK
Substansvärde:35 643 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolagets aktiekapital har varit helt förbrukat enligt årsredovisningen
  • Styrelsen driver företaget vidare med fullt ekonomiskt ansvar för bolagets ingångna engagemang

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka förbättringar på flera nyckeltal trots en minskad omsättning. Den mest anmärkningsvärda förändringen är den dramatiska förbättringen av eget kapital från negativt till positivt, vilket indikerar en framgångsrik omstrukturering eller finansiell sanering. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,2% och resultattillväxt på 26,3% visar att företaget arbetar effektivt och genererar god lönsamhet på en mindre omsättningsbas. Soliditeten på 12,0% är dock fortfarande låg och indikerar ett sårbart kapitalunderlag.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verkstadsarbete i Mönsterås kommun i begränsad omfattning. Enligt årsredovisningen har bolagets aktiekapital varit förbrukat i sin helhet, men styrelsen driver verksamheten vidare med fullt ekonomiskt ansvar. Detta är ett etablerat företag som har funnits sedan 2001, vilket tyder på en lång historia men möjligen med perioder av finansiella svårigheter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 99 000 SEK till 125 000 SEK, en ökning med 26 000 SEK (+26,3%). Denna ökning trots lägre omsättning visar på förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 12,0% är låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta är en riskfaktor trots den senaste förbättringen.

Eget kapital: Eget kapital förbättrades dramatiskt från -89 426 SEK till +35 643 SEK, en positiv förändring på 125 069 SEK. Denna förbättring kan bero på återinvestering av årets vinst eller andra kapitaltillskott.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 492 297 SEK till 443 439 SEK, en nedgång på 48 858 SEK (-9,9%). Trots detta ökade resultatet, vilket indikerar effektiviseringar eller högre marginaler på kvarvarande verksamhet.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 12,0% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar eller oförutsedda utgifter
  • Minskad omsättning på 48 858 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Begränsad skalm på verksamheten med endast 443 439 SEK i omsättning ger små marginaler för fel

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,2% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet
  • Kraftig förbättring av eget kapital med 125 069 SEK skapar bättre finansiell stabilitet
  • Resultattillväxt på 26,3% trots lägre omsättning indikerar stark operativ effektivitet

Trendanalys

Alla tillgängliga trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+8,1%), resultattillväxt (+26,3%), eget kapital tillväxt (+139,9%) och tillgångstillväxt (+20,5%). Denna konsekvent positiva trend över flera nyckeltal indikerar en stark återhämtning och positiv momentum för företaget.