2 946 000 SEK
Omsättning
▲ 42,3%
362 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,3%
44%
Soliditet
Mycket God
12,2%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 297 184 SEK
Skulder:-689 628 SEK
Substansvärde:430 359 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt inom omsättning och tillgångar men samtidigt en oroande nedgång i lönsamhet. Den snabba expansionen har medfört att resultatet sjunkit trots betydligt högre omsättning, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten och det starka eget kapitalet ger dock en god finansiell buffert och visar på en kapitaliserad vinst från tidigare år.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett hantverksföretag som specialiserat sig på murning samt kakel- och klinkersarbeten. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kapitalintensiv, vilket förklarar den betydande tillgångstillväxten och behovet av ett stabilt eget kapital.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 443 000 SEK till 362 000 SEK, en minskning på 18.3%. Detta är anmärkningsvärt mot bakgrund av den höga omsättningstillväxten och tyder på stigande kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 44.0% anses vara mycket god för ett hantverksföretag. Det innebär att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 288 987 SEK till 430 359 SEK, en tillväxt på 48.9%. Ökningen beror främst på att årets resultat (362 000 SEK) har kapitaliserats, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 070 595 SEK till 2 963 278 SEK, en tillväxt på 42.2%. Detta indikerar ett framgångsrikt försäljningsår och en stark marknadsposition.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 81 000 SEK trots en omsättningsökning på nästan 900 000 SEK, vilket pekar på allvarliga problem med lönsamheten och kostnadskontrollen.
  • Den snabba tillväxten i tillgångar (från 742 822 SEK till 1 297 184 SEK) kan tyda på stora investeringar, vilket ökar den operativa risken om inte intäkterna följer med.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 42.2% till 2 963 278 SEK, vilket visar på en stark efterfrågan och god förmåga att skaffa nya projekt.
  • Eget kapital ökade med 141 372 SEK till 430 359 SEK, vilket ger en stabil grund för framtida investeringar och expansion.
  • En soliditet på 44.0% ger utrymme för framtida lån och finansiering av fortsatt tillväxt om det behövs.