1 070 000 SEK
Omsättning
▼ 22,2%
12 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 107,2%
62%
Soliditet
Mycket God
1,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:204 410 SEK
Skulder:-77 889 SEK
Substansvärde:126 521 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättningsutvecklingen men positiva tecken i lönsamhet och kapitalstruktur. Den kraftiga omsättningsminskningen på 22,2% indikerar problem med försäljning eller kundbas, medan den starka resultatförbättringen från förlust till vinst visar på effektivitet förbättringar eller kostnadsrationaliseringar. Soliditeten på 62% är stark och ger god finansiell stabilitet trots de operativa utmaningarna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver golv- och måleriverksamhet i Säffle, en typ av hantverksbaserad tjänsteverksamhet med konjunkturkänslighet. Denna verksamhetstyp är typiskt beroende av bygg- och renoveringsmarknaden samt lokala ekonomiska förhållanden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -166 000 SEK till en vinst på 12 000 SEK, en positiv förändring på 178 000 SEK. Denna förbättring kan tyda på effektivare kostnadskontroll trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 62,0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 114 959 SEK till 126 521 SEK, en tillväxt på 11 562 SEK eller 10,1%. Denna ökning beror främst på årets vinstresultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 424 710 SEK till 1 070 425 SEK, en nedgång på 354 285 SEK eller 22,2%. Detta indikerar betydande utmaningar i försäljning eller kundförlust.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 354 285 SEK kan indikera förlorade kunder eller svag konkurrenskraft
  • Tillgångarna minskade med 85 695 SEK till 204 410 SEK, vilket kan påverka operativ kapacitet
  • Mycket låg vinstmarginal på 1,1% ger begränsat utrymme för oförutsedda kostnader

Möjligheter

  • Stark soliditet på 62% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar
  • Resultatförbättring med 178 000 SEK visar på effektiv kostnadskontroll
  • Eget kapital ökade med 11 562 SEK till 126 521 SEK, vilket stärker balansräkningen