28 156 394 SEK
Omsättning
▲ 8,6%
6 983 009 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7,1%
36,8%
Soliditet
God
24,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:21 775 958 SEK
Skulder:-12 960 621 SEK
Substansvärde:4 955 337 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka intäkter men oroande resultatutveckling. Omsättningen har ökat med 8,6% till 28,5 miljoner SEK, vilket indikerar en god marknadsposition och efterfrågan på dess tjänster. Dock har resultatet minskat med 7,1% till 7,0 miljoner SEK trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den mycket höga vinstmarginalen på 24,5% och soliditeten på 36,8% visar ändå på en finansiellt sund kärnverksamhet. Tillgångarna och eget kapital växer, vilket pekar på fortsatt investeringsvilja.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver nöjesattraktioner med uthyrning, motorbana, caféverksamhet och försäljning av reservdelar inom gokart. Denna verksamhet är typiskt säsongsbetonad och kapitalintensiv med behov av ständiga underhållsinvesteringar i utrustning och banor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 7 513 831 SEK till 6 983 009 SEK, en nedgång på 7,1% trots högre omsättning. Detta kan tyda på ökade driftskostnader, investeringar eller försämrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 36,8% är acceptabel för denna bransch och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med god kreditvärdighet, även om det finns utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 756 881 SEK till 4 955 337 SEK, en tillväxt på 4,2% som främst drivs av årets resultat men i långsammare takt än omsättningsökningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 25 927 246 SEK till 28 508 149 SEK, en positiv tillväxt på 8,6% som visar på stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatnedgång på 530 822 SEK trots högre omsättning indikerar potentiella lönsamhetsproblem
  • Säsongsbetonad verksamhet med begränsad möjlighet till intäkter under vintermånaderna
  • Kapitalintensiv verksamhet med behov av ständiga investeringar i utrustning och underhåll

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 8,6% visar på god marknadsposition och efterfrågan
  • Mycket hög vinstmarginal på 24,5% indikerar effektiv kostnadskontroll i kärnverksamheten
  • Tillgångstillväxt på 8,3% till 21 775 958 SEK visar på kapacitet för framtida expansion