2 254 000 SEK
Omsättning
▲ 9,7%
798 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16,3%
56,1%
Soliditet
Mycket God
35,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-19

Substansvärdering

Tillgångar:1 609 527 SEK
Skulder:-706 285 SEK
Substansvärde:903 242 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den mycket höga vinstmarginalen på 35,4% kombinerat med en soliditet över 56% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den dramatiska tillgångstillväxten på 85,3% tyder på betydande investeringar eller expansion, medan resultattillväxten på 16,3% överträffar omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad effektivitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt i Södertälje och har varit registrerat sedan 2018, vilket innebär att det är ett relativt ungt men etablerat företag. Den mycket höga vinstmarginalen tyder på att företaget troligen verkar inom en tjänste- eller kunskapsbaserad bransch med låga rörliga kostnader, snarare än en kapitalintensiv verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 686 000 SEK till 798 000 SEK, en ökning på 16,3% som överträffar omsättningstillväxten och indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 56,1% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 720 258 SEK till 903 242 SEK, en tillväxt på 25,4% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 055 191 SEK till 2 254 221 SEK, en positiv tillväxt på 9,7% som visar på en expanderande verksamhet.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillgångstillväxten på 85,3% (från 868 806 SEK till 1 609 527 SEK) kan innebära risker kopplade till stora investeringar eller förvärv som ännu inte har bevisat sin lönsamhet på sikt.
  • Företagets unga ålder (registrerat 2018) innebär att det ännu inte har bevisat sin långsiktiga hållbarhet genom en full ekonomisk cykel.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 35,4% ger utrymme för framtida investeringar, prissänkningar eller att klara av konjunkturnedgångar.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet skapar förutsättningar för att säkra förmånliga finansieringsvillkor för fortsatt expansion.
  • Den konsekventa tillväxten i både omsättning och resultat pekar på en hållbar affärsmodell med goda framtidsutsikter.

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättning (+9,7%), resultat (+16,3%), eget kapital (+25,4%) och tillgångar (+85,3%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett företag i en stark expansionsfas med god operativ styrning.