1 941 646 SEK
Omsättning
▲ 97,1%
243 106 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 59%
55,3%
Soliditet
Mycket God
12,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 242 053 SEK
Skulder:-497 112 SEK
Substansvärde:464 941 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt fallande lönsamhet. Den dubbla omsättningen indikerar framgångsrik försäljningsutveckling, men den dramatiska resultatnedgången på 59% tyder på allvarliga lönsamhetsproblem. Den höga soliditeten och tillväxten i eget kapital ger dock en viss finansiell stabilitet trots utmaningarna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver service och reparation av fordon och cyklar, fastighetsrelaterade stödtjänster samt personaluthyrning inom entreprenadverksamhet. Den breda verksamhetsprofilen med flera olika tjänsteområden kan förklara den starka omsättningstillväxten men också de varierande lönsamhetsförhållandena mellan olika verksamhetsgrenar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 592 310 SEK till 243 106 SEK, en minskning på 59.0% trots den dubbla omsättningen, vilket indikerar allvarliga kostnadsproblem eller marginelltryck.

Soliditet: Soliditeten på 55.3% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 344 387 SEK till 464 941 SEK, en tillväxt på 35.0% som främst drivs av årets resultat trots dess nedgång.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 985 143 SEK till 1 941 646 SEK, en tillväxt på 97.1% som visar mycket stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 59.0% trots nästan fördubblad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Omsättningstillväxten på 97.1% har inte kunnat kompensera för marginelltryck eller ökade kostnader
  • Bred verksamhetsprofil med tre olika affärsområden kan skapa komplexitet i kostnadskontroll

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 97.1% visar framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition
  • Hög soliditet på 55.3% ger god finansiell stabilitet och möjligheter till framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 24.6% till 1 242 053 SEK visar kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar extremt divergerande trender med exceptionell omsättningstillväxt (+97.1%) men samtidigt katastrofal resultatutveckling (-59.0%). Den positiva utvecklingen i eget kapital (+35.0%) och tillgångar (+24.6%) samt hög soliditet (55.3%) ger dock en bas för att adressera lönsamhetsutmaningarna. Denna trendkombination tyder på ett företag i stark expansion men med akuta behov av kostnadskontroll och marginförbättring.