840 637 SEK
Omsättning
▼ 29,9%
296 079 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 54,8%
55%
Soliditet
Mycket God
33,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 524 607 SEK
Skulder:-678 681 SEK
Substansvärde:845 926 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en mycket hög vinstmarginal på 33,6% men samtidigt kraftigt negativa tillväxttrender inom de flesta nyckeltal. Den starka vinstmarginalen indikerar effektiv verksamhetsstyrning, men den dramatiska omsättningsminskningen med nästan 30% och resultatnedgången med över 50% pekar på allvarliga utmaningar i försäljning eller marknadsläge. Tillgångstillväxten på 21,4% visar dock att företaget fortsatt investerar, vilket kan vara en strategi för framtida återhämtning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skogsentreprenad inklusive manuella och maskinella avverkningar samt skogskörslor. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångsvärdena. Branschen är cyklisk och känslig för efterfrågan från skogsindustrin samt säsongsbetonad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 654 632 SEK till 296 079 SEK, en minskning på 358 553 SEK. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett positivt resultat, vilket visar att verksamheten fortfarande är lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 55,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att hantera nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 960 960 SEK till 845 926 SEK, en nedgång på 115 034 SEK. Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat som påverkat balansräkningen negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 221 998 SEK till 880 719 SEK, en nedgång på 341 279 SEK eller 27,9%. Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller priser.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 341 279 SEK som kan bero på minskad efterfrågan eller konkurrenssituation
  • Resultatnedgång med 358 553 SEK som påverkar företagets lönsamhet och kapitalbildning
  • Branschens säsongsberoende och cykliska karaktär skapar osäkerhet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,6% visar att verksamheten kan vara effektivt driven när den väl har uppdrag
  • Stark soliditet på 55,0% ger god finansiell buffert för att klara av konjunkturnedgångar
  • Tillgångstillväxt på 21,4% indikerar fortsatta investeringar som kan ge konkurrensfördelar