703 588 SEK
Omsättning
▲ 7,6%
433 067 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12%
70,2%
Soliditet
Mycket God
59,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-20

Substansvärdering

Tillgångar:884 915 SEK
Skulder:-222 932 SEK
Substansvärde:461 983 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmarginaler och betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den dramatiska ökningen av eget kapital med 78,8% och tillgångar med 72,7% indikerar antingen en betydande resultatbehållning eller kapitaltillskott. Med en soliditet på 70,2% befinner sig företaget i en mycket stabil finansiell position. Denna kombination av hög lönsamhet och snabb tillväxt är ovanligt positiv för ett företag i denna bransch.

Företagsbeskrivning

Företaget producerar texter och information mot kulturell och kyrklig verksamhet, vilket tyder på en nischad verksamhet med potentiellt stabila kundrelationer inom den kyrkliga och kulturella sektorn. Den höga vinstmarginalen på 59,6% indikerar att verksamheten har låga rörliga kostnader eller att produkten har ett högt värde för kunderna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 386 623 SEK till 433 067 SEK, en tillväxt på 12,0% som överträffar omsättningstillväxten och indikerar förbättrad lönsamhetseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 70,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet som är ovanligt även för välmående företag.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 258 373 SEK till 461 983 SEK, en ökning med 203 610 SEK eller 78,8%, vilket främst kan tillskrivas den höga resultatbehållningen från verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 653 960 SEK till 727 002 SEK, en tillväxt på 7,6% som visar en stabil försäljningsutveckling trots den redan höga basnivån.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en specifik nisch (kyrklig och kulturell verksamhet) vilket skapar sårbarhet för förändringar inom dessa sektorer
  • Den höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt med tanke på företagets redan höga lönsamhetsnivåer
  • Begränsad omsättningsomfattning (727 002 SEK) gör företaget mer sårbart för enskilda kundförluster jämfört med större verksamheter

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 59,6% ger stora möjligheter till investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Stark soliditet på 70,2% skapar utrymme för att ta strategiska lån till förmånliga villkor vid behov
  • Betydande kapitaltillväxt med 203 610 SEK på ett år ger möjlighet att investera i verksamhetsutveckling eller diversifiering

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+7,6%), resultat (+12,0%), eget kapital (+78,8%) och tillgångar (+72,7%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket stark företagsutveckling med särskilt stark kapitaltillväxt som främst drivs av hög resultatgenerering och behållning.