10 451 606 SEK
Omsättning
▲ 117,3%
809 209 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6 013,5%
26,8%
Soliditet
God
7,7%
Vinstmarginal
Stabil
125 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-19

Substansvärdering

Tillgångar:2 536 219 SEK
Skulder:-1 855 606 SEK
Substansvärde:680 613 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell finansiell utveckling med dramatiska förbättringar på alla områden. Den mer än fördubblade omsättningen från 4,8 till 10,5 miljoner SEK kombinerat med en vändning från förlust till stark vinst på över 800 000 SEK indikerar en mycket framgångsrik omställning eller expansion. Den kraftiga tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget har genomgått en betydande transformation och nu befinner sig i en stark expansionfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bygg och snickeriarbeten med säte i Västra Ämtervik. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med variation i omsättning beroende på antal och storlek på byggprojekt, vilket förklarar den betydande omsättningsökningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -13 684 SEK till en vinst på 809 209 SEK. Denna förbättring med över 800 000 SEK visar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet i projekten.

Soliditet: Soliditeten på 26,8% är acceptabel för ett byggföretag och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimligt lånande i förhållande till eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 36 316 SEK till 680 613 SEK, en tillväxt på 1 774,1%. Denna dramatiska ökning beror främst på det starka årets resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 4 814 239 SEK till 10 453 916 SEK, en tillväxt på 117,3%. Detta indikerar antingen ett stort nytt projekt, expansion av verksamheten eller ökad efterfrågan på byggtjänster i regionen.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Byggbranschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar
  • Snabb expansion kan leda till kapitalbrist om tillväxten finansieras med lån

Möjligheter

  • Företaget har bevisat förmåga att skala upp verksamheten dramatiskt från 4,8 till 10,5 miljoner SEK i omsättning
  • Den höga vinstmarginalen på 7,7% visar god lönsamhet i verksamheten
  • Stark balansräkning med tillgångar på 2,5 miljoner SEK ger goda förutsättningar för framtida investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender: omsättningstillväxt +117,3%, resultattillväxt +6013,5%, eget kapital tillväxt +1774,1% och tillgångstillväxt +384,0%. Denna samstämmiga positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik omställning eller expansion av verksamheten.