220 000 SEK
Omsättning
▼ 81,7%
61 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 94,9%
64%
Soliditet
Mycket God
27,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 291 599 SEK
Skulder:-458 536 SEK
Substansvärde:833 063 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket kraftig nedgång i både omsättning och resultat från föregående år, vilket indikerar en allvarlig försämring av verksamheten. Trots den dramatiska omsättningsminskningen lyckades företaget ändå generera ett positivt resultat, vilket talar för en kostnadseffektiv verksamhetsstruktur. Den höga soliditeten ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsproblem, men den långsiktiga hållbarheten är hotad om inte omsättningen kan återhämta sig.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom montering och installation av VVS med säte i Örnsköldsvik. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar och efterfrågan på bygg- och installationsarbeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 192 000 SEK till 61 000 SEK, en minskning på 94,9%. Trots den enorma omsättningsminskningen lyckades företaget behålla lönsamhet, vilket tyder på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 64,0% är mycket hög och visar att företaget har en stark kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger ett gott skydd mot kreditorer och möjliggör att ta lån om så behövs.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 971 483 SEK till 833 063 SEK, en nedgång på 138 420 SEK. Denna minskning motsvarar ungefär resultatet för året, vilket indikerar att vinsten användes för att finansiera verksamheten istället för att ackumuleras.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk dramatiskt från 1 200 000 SEK till 220 000 SEK, en minskning på 81,7%. Detta indikerar en mycket kraftig nedgång i verksamhetsvolymen som kan bero på färre projekt, förlorade kunder eller konjunkturnedgång.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsnedgång på 81,7% från föregående år hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Resultatnedgång på 94,9% trots hög vinstmarginal visar på sårbarhet vid låg omsättning
  • Minskande eget kapital på 138 420 SEK kan begränsa investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27,8% visar på effektiv kostnadskontroll och god lönsamhet per såld krona
  • Soliditet på 64,0% ger finansiell styrka och möjlighet till investeringar vid behov
  • Tillgångstillväxt på 6,1% till 1 291 599 SEK visar att företaget fortsatt investerar i verksamheten