635 000 SEK
Omsättning
▼ 61,8%
16 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 94,8%
37%
Soliditet
God
2,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:906 802 SEK
Skulder:-572 399 SEK
Substansvärde:334 403 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med dramatiska förändringar. Omsättningen har mer än halverats från 2 miljoner till 635 tusen kronor, vilket indikerar allvarliga utmaningar i kundanskaffning eller projektportfölj. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget ändå generera ett positivt resultat på 16 tusen kronor, vilket visar på en viss kostnadskontroll. Den starka tillgångstillväxten på 88% samt den positiva eget kapital-utvecklingen tyder på att företaget kan ha genomgått en omstrukturering eller investerat i tillgångar för framtida verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom anläggningsbranschen på löpande räkning samt personaluthyrning, vilket är en bransch med typiskt varierande projektvolym och konjunkturkänslighet. Verksamheten kräver ofta betydande rörelsekapital för att finansiera projekt och personalutlägg.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 309 000 SEK till 16 000 SEK, en minskning på 94,8%. Trots den kraftiga omsättningsnedgången lyckades företaget behålla ett positivt resultat, vilket kan tyda på effektiv kostnadshantering under utmanande förhållanden.

Soliditet: Soliditeten på 37,0% är acceptabel för branschen och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur där drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 321 687 SEK till 334 403 SEK, en tillväxt på 4,0%. Denna ökning kommer sannolikt från årets resultat på 16 000 SEK, vilket visar att företaget inte har utdelat vinsten utan reinvesterat den i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade dramatiskt från 2 075 679 SEK till 634 947 SEK, en nedgång på 61,8%. Detta indikerar antingen förlust av större kunder, avslutade projekt utan ersättning, eller en medveten nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 61,8% från 2 075 679 SEK till 634 947 SEK indikerar allvarliga utmaningar i att skaffa nya projekt eller kunder
  • Resultatet har minskat dramatiskt med 94,8% till endast 16 000 SEK, vilket begränsar företagets möjligheter att investera och växa
  • Branschens konjunkturkänslighet utgör en risk vid ekonomiska nedgångar då efterfrågan på entreprenadtjänster tenderar att minska

Möjligheter

  • Tillgångarna har ökat kraftigt med 88,3% till 906 802 SEK, vilket kan indikera investeringar i maskiner eller utrustning för framtida verksamhet
  • Eget kapital på 334 403 SEK med en soliditet på 37,0% ger en finansiell bas att bygga vidare på
  • Företaget har trots utmaningar behållit ett positivt resultat, vilket visar på operativ effektivitet även vid låg omsättning

Trendanalys

Företaget visar en polariserad trendbild med mycket negativ omsättnings- och resultatutveckling (-61,8% respektive -94,8%) men samtidigt stark positiv utveckling i balansräkningen med tillgångstillväxt på +88,3% och eget kapital-tillväxt på +4,0%. Denna kombination kan tyda på en omställningsfas där företaget investerat i tillgångar för framtida verksamhet samtidigt som nuvarande projektportfölj krympt. Den låga vinstmarginalen på 2,5% bekräftar att lönsamheten är ansträngd vid nuvarande omsättningsnivå.