526 802 SEK
Omsättning
▼ 38,3%
13 634 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 121,1%
62,4%
Soliditet
Mycket God
2,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:150 867 SEK
Skulder:-56 761 SEK
Substansvärde:94 106 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättning men positiv utveckling i lönsamhet och balansräkning. Den kraftiga omsättningsminskningen på 38.3% är oroande och indikerar potentiella problem i kärnverksamheten, men den starka resultatförbättringen från förlust till vinst samt ökning av eget kapital och tillgångar visar på förbättrad effektivitet och finansiell styrka. Företaget verkar genomgå en omställning där det arbetar mer lönsamt trots minskade intäkter.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom golfområdet med försäljning av golfartiklar, instruktioner och annan förenlig verksamhet. Denna typ av verksamhet är ofta sesongbetonad och känslig för konjunkturella förändringar samt konsumenternas disponibla inkomster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -64 707 SEK till en vinst på 13 634 SEK, en positiv förändring på 78 341 SEK. Denna förbättring med 121.1% visar att företaget har lyckats öka sin lönsamhet avsevärt, troligen genom kostnadsbesparingar och effektiviseringar.

Soliditet: Soliditeten på 62.4% är mycket stark och visar att företaget har en god kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger företaget god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 80 473 SEK till 94 106 SEK, en tillväxt på 13 633 SEK eller 16.9%. Denna ökning beror helt på årets vinstresultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 854 637 SEK till 526 802 SEK, en nedgång på 327 835 SEK eller 38.3%. Detta är en mycket betydande minskning som tyder på förlorade kunder, minskad efterfrågan eller eventuellt att företaget har rationaliserat bort mindre lönsamma delar av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 38.3% eller 327 835 SEK som hotar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Mycket låg vinstmarginal på endast 2.6% vilket ger litet utrymme för oförutsedda kostnader eller konjunkturnedgång
  • Liten ekonomisk storlek med en omsättning på endast 526 802 SEK vilket gör företaget sårbart för konkurrens och marknadsförändringar

Möjligheter

  • Stark soliditet på 62.4% ger goda förutsättningar för att investera i tillväxt eller ta lån till förmånliga villkor
  • Resultatförbättring med 78 341 SEK från förlust till vinst visar på god förmåga att effektivisera verksamheten
  • Tillgångstillväxt på 13.0% till 150 867 SEK indikerar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet trots utmaningar