2 101 548 SEK
Omsättning
▲ 55,8%
500 493 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 252,1%
16%
Soliditet
Stabil
23,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 577 883 SEK
Skulder:-1 324 651 SEK
Substansvärde:253 232 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från en svag position till lönsam verksamhet. Den dramatiska ökningen av både omsättning och resultat indikerar en framgångsrik omvandling eller expansion av verksamheten. Trots den imponerande vinsttillväxten kvarstår en utmaning med relativt låg soliditet, vilket pekar på ett företag som har genomgått en betydande omställning men fortfarande behöver stärka sin kapitalstruktur för långsiktig stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är en skrädderi- och kemtvättsverksamhet baserad i Stockholm, registrerad 2011. Denna typ av verksamhet är typiskt sett personalintensiv och kundorienterad med relativt låga inträdesbarriärer men konkurrensutsatt marknad. Siffrorna tyder på att företaget har lyckats differentiera sig eller expandera sin kundbas avsevärt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 21 279 SEK till 500 493 SEK, en ökning på 2 252,1% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 16,0% är relativt låg och indikerar att företaget fortfarande är starkt beroende av skuldfinansiering trots den starka resultatutvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från -247 261 SEK till 253 232 SEK, en förbättring på 202,4% som visar att företaget har gått från att ha negativt eget kapital till att byggt upp ett positivt kapitalunderlag, främst genom den starka vinstutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 405 598 SEK till 2 119 917 SEK, en tillväxt på 55,8% som visar på en betydande marknadsexpansion eller förbättrad försäljningsförmåga.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 16,0% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar
  • Snabb tillväxt kan medföra kapitalbrist och likviditetsutmaningar om inte tillräckligt med kapital reinvesteras
  • Branschen är konkurrensutsatt vilket kan påverka möjligheten att bibehålla den höga vinstmarginalen på 23,6%

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 23,6% ger goda förutsättningar för fortsatt investering och tillväxt
  • Omsättningstillväxt på 55,8% visar på stark marknadsposition och expansionspotential
  • Förbättrat eget kapital från -247 261 SEK till 253 232 SEK skapar bättre förutsättningar för framtida finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+55,8%), resultat (+2252,1%), eget kapital (+202,4%) och tillgångar (+7,6%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla parametrar indikerar en genomgripande och välplanerad förbättring av företagets hela verksamhet.