7 905 000 SEK
Omsättning
▲ 40,3%
499 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6,6%
30,1%
Soliditet
God
6,3%
Vinstmarginal
Stabil
268 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-03-18

Substansvärdering

Tillgångar:5 042 240 SEK
Skulder:-3 515 419 SEK
Substansvärde:1 484 821 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har bedömt att effekterna av covid-19-utbrottet har en begränsad påverkan på dess framtida utveckling och finansiella rapportering.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxtfas med exceptionellt höga tillväxttakter i både omsättning och tillgångar. Resultatet ökar också, men i långsammare takt än omsättningen, vilket indikerar att företaget investerar kraftigt för framtiden. Den höga tillgångstillväxten på 82 % tyder på betydande kapitalinvesteringar, troligtvis i maskiner och utrustning för att stödja den expanderande verksamheten. Soliditeten på 30,1 % är acceptabel för ett tillväxtföretag i branschen, men den kommer sannolikt att pressas nedåt av de stora investeringarna. Överlag befinner sig företaget i en expansiv fas med god hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom betong, bygg och schakt samt uthyrning av personal. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver betydande investeringar i maskinpark och utrustning, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten. Branschen är konjunkturkänslig och priskänslig, vilket gör vinstmarginalen på 6,3 % till en stabil prestation.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 468 000 SEK till 499 000 SEK, en tillväxt på 6,6 %. Trots den starka omsättningstillväxten ökade vinsten i betydligt långsammare takt, vilket kan bero på höjda kostnader för att möta den ökade efterfrågan och investeringar i tillgångar.

Soliditet: Soliditeten på 30,1 % innebär att drygt 30 % av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett tillväxtföretag i byggbranschen, men den kommer sannolikt att sjunka temporärt på grund av de stora lånefinansierade investeringarna i tillgångar.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 1 352 457 SEK till 1 484 821 SEK, en tillväxt på 9,8 %. Denna ökning drivs huvudsakligen av årets resultat på 499 000 SEK, vilket är en positiv signal på att företaget bygger upp sin kapitalbas internt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 5 634 068 SEK till 7 905 395 SEK, en tillväxt på 40,3 %. Denna dramatiska ökning indikerar att företaget har vunnit nya stora projekt eller kunder och expanderar sin marknadsnärvaro.

Huvudrisker

  • Den snabba expansionen medför en risk för överinvesteringar och att lönsamheten inte hänger med i samma takt som omsättningen, vilket syns i den låga resultattillväxten på 6,6 % jämfört med omsättningstillväxten på 40,3 %.
  • Den höga tillgångstillväxten på 82,0 % (från 2 771 014 SEK till 5 042 240 SEK) indikerar en betydande ökning av skuldsättning, vilket kan pressa soliditeten och framtida likviditet.
  • Branschen är konjunkturkänslig; en ekonomisk nedgång kan snabbt minska efterfrågan på entreprenadtjänster.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 40,3 % visar att företaget har en stark marknadsposition och framgångsrik säljverksamhet.
  • Stora investeringar i tillgångar (ökning med 2 271 226 SEK) ger en kapacitet att ta emot fler och större projekt, vilket skalar upp verksamheten för framtida tillväxt.
  • Den stabila vinstmarginalen på 6,3 % trots kraftig expansion visar på en god operativ styring och kostnadskontroll.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättring: omsättning (+40,3%), resultat (+6,6%), eget kapital (+9,8%) och tillgångar (+82,0%). Trenden är entydigt positiv och pekar på en aggressiv expansionsfas. Huvudutmaningen är att omvandla den höga omsättningstillväxten till en mer proportionell resultattillväxt i framtiden.