5 651 000 SEK
Omsättning
▲ 189,8%
830 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 139,9%
31,6%
Soliditet
God
14,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 255 673 SEK
Skulder:-1 543 735 SEK
Substansvärde:711 938 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2022 med dramatiska förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har mer än fördubblats, resultatet har ökat kraftigt och balanssiffrorna har stärkts avsevärt. Den höga vinstmarginalen på 14,7% indikerar att tillväxten är lönsam och inte bara volymdriven. Denna prestation tyder på att företaget antingen har vunnit ett stort projekt, expanderat sin verksamhet markant eller etablerat sig på marknaden efter en inledande fas. Soliditeten på 31,6% är acceptabel men bör förbättras ytterligare för att matcha den snabba tillväxten och de ökade tillgångarna.

Företagsbeskrivning

Bolaget utför bergarbeten, vilket typiskt innefattar entreprenadtjänster som sprängning, schaktning, bergexploatering och anläggningsarbeten. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad, vilket kan förklara de stora svängningarna i omsättning och resultat mellan år beroende på vilka kontrakt som pågår.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan och ökade från 346 000 SEK till 830 000 SEK, en ökning med 484 000 SEK eller 139,9%. Denna ökning följer omsättningstillväxten, vilket visar att företaget har lyckats skala upp verksamheten lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 31,6% innebär att ungefär en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå, särskilt för ett tillväxtföretag, men en högre soliditet vore önskvärd för att ytterligare motstå eventuella nedgångar i en cyklisk bransch.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 331 523 SEK till 711 938 SEK, en ökning med 380 415 SEK eller 114,8%. Denna förstärkning av kapitalbasen är direkt kopplad till det starka årets resultat och stärker företagets finansiella fundament.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 1 949 538 SEK till 5 650 849 SEK, en ökning med 3 701 311 SEK eller 189,8%. Denna extremt starka tillväxt indikerar att företaget har tagit emot betydande nya uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, särskilt i en projektbaserad bransch.
  • Tillgångarna mer än fördubblades till 2 255 673 SEK, vilket kan indikera stora investeringar i maskiner och utrustning; avkastning på dessa investeringar måste säkerställas.
  • Soliditeten på 31,6%, medan acceptabel, borde förbättras för att ge en större buffert mot oförutsedda händelser i en kapitalintensiv bransch.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 189,8% visar en stark marknadsposition och förmåga att skaffa sig stora uppdrag.
  • En mycket hög vinstmarginal på 14,7% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning på tjänsterna.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 114,8% ger ett starkare fundament för framtida investeringar och expansion.