7 288 000 SEK
Omsättning
▲ 18,1%
134 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,2%
18,5%
Soliditet
Stabil
1,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 860 368 SEK
Skulder:-1 504 594 SEK
Substansvärde:297 237 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt sjunkande lönsamhet. Omsättningen ökade med 18,1% till 7,2 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsframgång och efterfrågan på företagets tjänster. Trots detta sjönk resultatet med 27,2% till 134 000 SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller prispress som äter upp vinsten. Eget kapital och tillgångar växer kraftigt, vilket visar att företaget bygger upp sin balansräkning, men den låga soliditeten på 18,5% och vinstmarginalen på 1,9% pekar på strukturella utmaningar i lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggverksamhet med fokus på elinstallationer och har sitt säte i Örebro. Som ett elinstallationsföretag i byggbranschen är det typiskt att ha omsättning från projektbaserade uppdrag, vilket kan leda till fluktuationer i resultatet beroende på projektstorlek, materialkostnader och konkurrenssituation.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 184 000 SEK till 134 000 SEK, en minskning på 50 000 SEK eller 27,2%. Denna nedgång skedde trots högre omsättning, vilket indikerar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna, möjligen på grund av högre materialpriser, lönekostnader eller andra driftskostnader.

Soliditet: Soliditeten på 18,5% är låg och ligger under branschstandard för bygg- och installationsföretag, vilket vanligtvis bör vara över 25-30%. Detta indikerar ett högt belåningsgrad och begränsad buffert mot oförutsedda förluster, vilket kan påverka företagets kreditvärdighet och finansiella stabilitet negativt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 225 493 SEK till 297 237 SEK, en tillväxt på 71 744 SEK eller 31,8%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 134 000 SEK, vilket har stärkt företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 057 781 SEK till 7 242 448 SEK, en tillväxt på 1 184 667 SEK eller 18,1%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och att företaget lyckats öka sin verksamhetsvolym avsevärt.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 1,9% visar sårbarhet för kostnadsökningar och prispress, vilket kan leda till förluster vid mindre försämringar i verksamheten.
  • Soliditeten på 18,5% är otillräcklig och ökar risken för betalningsproblem eller svårigheter att få finansiering vid behov.
  • Resultatet sjönk med 27,2% trots stark omsättningstillväxt, vilket pekar på ineffektiv kostnadskontroll eller konkurrenspress som äter upp vinstmarginalerna.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 18,1% visar att företaget har en stark marknadsposition och potential att öka intäkterna ytterligare genom att utnyttja efterfrågan på elinstallationer.
  • Tillgångstillväxten på 22,6% till 1 860 368 SEK indikerar att företaget investerar i sin verksamhet, vilket kan leda till ökad kapacitet och framtida tillväxt.
  • Eget kapital ökade med 31,8%, vilket ger en bättre bas för att hantera skulder och satsa på nya projekt, om lönsamheten kan förbättras.