7 909 000 SEK
Omsättning
▼ 14,8%
2 672 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,3%
80,8%
Soliditet
Mycket God
30,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-09

Substansvärdering

Tillgångar:15 967 040 SEK
Skulder:-1 974 323 SEK
Substansvärde:8 656 739 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med starka finansiella grundförhållanden men negativa rörelsetrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 30,7% och exceptionellt stark soliditet på 80,8%, uppvisar bolaget betydande nedgångar i både omsättning (-14,8%) och resultat (-25,3%). Den ökade tillgångsbasen och eget kapital tyder på att företaget investerar eller behåller vinster trots minskad verksamhetsvolym. Detta kan indikera en strategisk omställning eller marknadsanpassning snarare än akuta problem.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkeriverksamhet med inriktning på timmertransporter i Malung-Sälens kommun, ett nischat segment inom transportbranschen. Verksamheten är typiskt kapitalintensiv med behov av tunga fordon och specialutrustning för timmertransporter. Företaget är etablerat sedan 2004 och har således över 15 års erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 3 579 000 SEK till 2 672 000 SEK, en minskning på 907 000 SEK eller -25,3%. Trots nedgången kvarstår ett mycket starkt resultat i förhållande till omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 80,8% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget är mycket lågbelånat och har god finansiell styrka att klara av konjunktursvängningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 791 333 SEK till 8 656 739 SEK, en tillväxt på 865 406 SEK eller +11,1%. Ökningen beror sannolikt på att en del av vinsten har balanserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 9 297 276 SEK till 8 693 063 SEK, en nedgång på 604 213 SEK eller -14,8%. Denna minskning kan tyda på färre transporter eller lägre priser i timmerbranschen.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på 604 213 SEK från föregående år
  • Resultatminskning på 907 000 SEK trots hög absoluta vinstnivå
  • Marknadsminskning inom timmertransportsegmentet som kan påverka framtida verksamhet
  • Beroende av en specifik region (Malung-Sälens kommun) och branschnisch

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 80,8% ger god kreditvärdighet och investeringskraft
  • Mycket hög vinstmarginal på 30,7% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Tillgångstillväxt på 11,2% indikerar fortsatta investeringar i verksamheten
  • Eget kapitaltillväxt på 11,1% stärker företagets finansiella bas för framtida expansion