107 731 000 SEK
Omsättning
▲ 18,3%
3 880 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,8%
25%
Soliditet
God
3,5%
Vinstmarginal
Låg
2 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-07-06

Substansvärdering

Tillgångar:48 492 000 SEK
Skulder:-34 694 693 SEK
Substansvärde:10 049 621 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och genomgående positiv utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Omsättningen har ökat med 18,3%, resultatet med 15,8% och det egna kapitalet med hela 22,6%. Den låga vinstmarginalen på 3,5% indikerar dock en bransch med smala marginaler, men företaget lyckas ändå generera en stadig vinst och förstärka sin kapitalbas. Den relativt låga soliditeten på 25,0% är en följd av en snabb tillväxt där tillgångarna (främst maskinlager och kundfordringar) växer snabbare än det egna kapitalet, vilket är typiskt för ett expansivt företag.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är registrerat sedan 1947, är ett etablerat bolag som säljer maskiner med inriktning mot träbearbetning. Denna verksamhet är kapitalintensiv, vilket syns i de höga tillgångarna på 48,5 miljoner SEK, och kännetecknas ofta av relativt låga vinstmarginaler, vilket stämmer väl överens med den rapporterade vinstmarginalen på 3,5%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 3,4 miljoner SEK till 3,9 miljoner SEK, en ökning med 528 000 SEK eller +15,8%. Företaget lyckades alltså öka sin vinst i takt med omsättningen trots de smala marginalerna.

Soliditet: Soliditeten på 25,0% är låg och innebär att skulderna finansierar en majoritet av verksamheten. Detta är en riskfaktor, men den förklaras delvis av den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar. En förbättring av soliditeten bör vara en prioritet.

Eget kapital: Det egna kapitalet stärktes avsevärt från 8,2 miljoner SEK till 10,0 miljoner SEK, en tillväxt på 1,9 miljoner SEK eller +22,6%. Denna förbättring beror främst på att årets vinst på 3,9 miljoner SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 93,6 miljoner SEK till 110,5 miljoner SEK, en positiv förbättring med 16,9 miljoner SEK eller +18,3%. Detta visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 25,0% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar.
  • Den låga vinstmarginalen på 3,5% ger litet utrymme för priskonkurrens eller oväntade kostnadsökningar.
  • En stor del av tillgångarna (48,5 miljoner SEK) är sannolikt bundna i lager, vilket medför kapitalbindningsrisk.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 18,3% till 110,5 miljoner SEK visar att företaget har en konkurrenskraftig produktportfölj och tar marknadsandelar.
  • Resultattillväxten på 15,8% till 3,9 miljoner SEK visar att företaget kan skala upp verksamheten lönsamt.
  • Den snabba tillväxten av det egna kapitalet med 22,6% till 10,0 miljoner SEK ger en bättre bas för framtida investeringar och långsiktig stabilitet.