1 143 203 SEK
Omsättning
▲ 46,2%
233 528 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 31,5%
47,5%
Soliditet
Mycket God
20,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
60 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-24

Substansvärdering

Tillgångar:655 710 SEK
Skulder:-344 221 SEK
Substansvärde:311 489 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt inom alla nyckelområden. Den kombination av hög omsättningstillväxt på 46,2% och en mycket hög vinstmarginal på 20,4% indikerar en effektiv verksamhet som lyckas skala upp samtidigt som lönsamheten bibehålls. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 87,6% visar på en sund kapitalstruktur och god inre kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver IT-konsultverksamhet och mjukvaruutveckling samt förvaltar värdepapper. Denna verksamhetsmodell med tjänsteintäkter från konsultation och potentiellt återkommande intäkter från mjukvaruprodukter förklarar den höga vinstmarginalen och snabba tillväxten som är typiskt för framgångsrika IT-företag i expansionsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 177 650 SEK till 233 528 SEK, en ökning med 55 878 SEK eller 31,4%, vilket indikerar god kostnadskontroll trots snabb expansion.

Soliditet: Soliditeten på 47,5% är mycket god och visar att nära hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 166 055 SEK till 311 489 SEK, en tillväxt på 145 434 SEK eller 87,6%, vilket främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 781 901 SEK till 1 143 203 SEK, en tillväxt på 361 302 SEK eller 46,2%, vilket visar på stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker om inte resurserna skalas upp i takt med omsättningen
  • Beroende av IT-marknadens konjunktur kan göra företaget sårbart för ekonomiska nedgångar i tech-sektorn
  • Koncentration på få kunder eller projekt kan utgöra en risk vid plötsliga förändringar i kundbasen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillgångstillväxt på 58,6% visar på god kapacitet att ta emot och hantera större uppdrag
  • Eget kapital på 311 489 SEK ger finansiell styrka att investera i produktutveckling och marknadsexpansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+46,2%), resultat (+31,4%), eget kapital (+87,6%) och tillgångar (+58,6%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en välskött verksamhet i en stark expansionsfas med god operativ styrning.