972 000 SEK
Omsättning
▼ 2,2%
64 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 57,1%
48,8%
Soliditet
Mycket God
6,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:393 023 SEK
Skulder:-189 870 SEK
Substansvärde:148 153 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en liten minskning i omsättning och en betydande nedgång i resultat, visar bolaget en stark kapitalstruktur med hög soliditet och en positiv utveckling av både eget kapital och totala tillgångar. Detta tyder på ett relativt stabilt företag som klarar av att bevara sin finansiella styrka även i en period med sämre lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom branscher som svets, maskinservice och kabelentreprenad. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar och konkurrens, vilket kan förklara variationer i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt med 85 000 SEK från 149 000 SEK till 64 000 SEK, en minskning på 57.0%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 48.8% är mycket stark och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 36 718 SEK från 111 435 SEK till 148 153 SEK, en tillväxt på 33.0%. Denna förbättring beror sannolikt på att vinsten för året lades till i det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 21 202 SEK från 994 061 SEK till 972 859 SEK, vilket motsvarar en negativ tillväxt på 2.2%. Detta kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller prispress.

Huvudrisker

  • Resultatet har mer än halverats på ett år, från 149 000 SEK till 64 000 SEK, vilket är en alarmerande trend för lönsamheten.
  • Omsättningen är på nedgående, från 994 061 SEK till 972 859 SEK, vilket kan vara en tidig varningssignal för minskad efterfrågan.

Möjligheter

  • Eget kapital har ökat kraftigt med 33.0% till 148 153 SEK, vilket ger en finansiell buffert för investeringar eller att ta sig igenom svårare tider.
  • Tillgångarna har vuxit med 11.4% till 393 023 SEK, vilket indikerar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet.
  • Den höga soliditeten på 48.8% ger utrymme för att säkra extern finansiering till förmånliga villkor om expansion eller investeringar behövs.