287 923 SEK
Omsättning
▲ 126,5%
125 048 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 957,5%
79,7%
Soliditet
Mycket God
43,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:167 705 SEK
Skulder:-34 024 SEK
Substansvärde:133 681 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt med en omsättningsökning på 126.5% och en resultatförbättring på hela 957.5%, vilket indikerar en mycket stark operativ effektivitet. Den mycket höga vinstmarginalen på 43.4% är imponerande. Trots den positiva rörelseresultatet har tillgångarna minskat med 31.2%, vilket kan tyda på en avveckling av tillgångar eller en omstrukturering. Den höga soliditeten på 79.7% ger ett stabilt kapitalunderlag. Sammantaget pekar siffrorna på ett företag som genomgår en framgångsrik omvandling med stark lönsamhet men samtidigt en avveckling av sin tillgångsbas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver rostning av kaffe, försäljning av kaffe, te och utrustning samt konsultverksamhet inom kaffebranschen. Verksamheten inkluderar även ägande och förvaltning av värdepapper och fastigheter. Den höga vinstmarginalen är särskilt anmärkningsvärd i en bransch som ofta kännetecknas av små marginaler, vilket kan tyda på en nischad och specialiserad verksamhet eller en effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 11 825 SEK till 125 048 SEK, en ökning med 113 223 SEK eller 957.5%. Denna enorma förbättring, kombinerat med omsättningstillväxten, visar på en extremt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten är mycket hög på 79.7%, vilket innebär att företaget har ett starkt eget kapital i förhållande till sina tillgångar och är väl skyddat mot obetalningsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 34 391 SEK till 133 681 SEK, en tillväxt på 99 290 SEK eller 288.7%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av det starka årets resultat på 125 048 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 127 127 SEK till 287 923 SEK, en ökning med 160 796 SEK eller 126.5%. Detta visar på en mycket stark försäljningstillväxt.

Huvudrisker

  • Tillgångarna har minskat från 243 641 SEK till 167 705 SEK, en minskning med 75 936 SEK eller 31.2%, vilket kan indikera en avveckling av verksamheten eller en stor försäljning av tillgångar som kan påverka den framtida kapaciteten.
  • Den extremt höga tillväxttakten i både omsättning och resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan ha varit en engångshändelse.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 43.4% visar på en extremt lönsam affärsmodell med goda möjligheter att generera stark kassaflöde.
  • Den starka tillväxten från en låg bas skapar en excellent utgångspunkt för framtida expansion och marknadsandelstillväxt.