235 821 SEK
Omsättning
▼ 41,2%
85 030 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 501,7%
88,4%
Soliditet
Mycket God
30,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:439 407 SEK
Skulder:-51 104 SEK
Substansvärde:388 303 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 41,2% men samtidigt en dramatisk resultatförbättring på över 500%. Den mycket höga soliditeten på 88,4% och vinstmarginalen på 30,9% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag som genomfört betydande rationaliseringar eller fokuserat på högmarginalverksamhet. Denna kombination av minskad omsättning men stark lönsamhet tyder på en strategisk omorientering snarare än en negativ utveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom avancerad konstruktion, beräkning och tillverkning av komponenter till tävlingsfordon, med huvudinriktning på chassiväghållning och tävlingsmotorer. Verksamheten omfattar även byggnation av kompletta tävlingsfordon, eventarrangemang, marknadsföringstjänster samt fordonsservice och elektronikreparationer på vanliga fordon. Den breda verksamhetsprofilen ger flexibilitet men kan också skapa fokusutmaningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 14 132 SEK till 85 030 SEK, en ökning med 70 898 SEK (+501,7%). Denna exceptionella resultatförbättring trots lägre omsättning indikerar kraftiga förbättringar i lönsamhet eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 88,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Denna starka kapitalstruktur ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 303 272 SEK till 388 303 SEK, en tillväxt på 85 031 SEK (+28,0%). Denna ökning motsvarar nästan exakt årets resultat, vilket visar att vinsten har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 416 840 SEK till 275 394 SEK, en nedgång på 141 446 SEK (-41,2%). Denna betydande minskning kan tyda på att företaget avvecklat lågmarginalverksamhet eller fokuserat på färre men mer lönsamma projekt.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på 41,2% från 416 840 SEK till 275 394 SEK kan indikera förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Företagets verksamhet inom tävlingsfordon är potentiellt cyklisk och känslig för konjunktursvängningar
  • Den breda verksamhetsprofilen med både racingverksamhet och vanlig fordonsservice kan skapa fokusutmaningar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 30,9% visar på stark konkurrensfördel och prissättningskraft
  • Mycket hög soliditet på 88,4% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Resultatförbättringen med 501,7% till 85 030 SEK visar på effektiv kostnadskontroll och potentiell skalbarhetsmöjligheter
  • Bred verksamhetsprofil ger diversifiering och möjlighet att anpassa sig till olika marknadsförhållanden