18 814 000 SEK
Omsättning
▲ 4%
3 295 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 8%
71%
Soliditet
Mycket God
16,5%
Vinstmarginal
Hög
3 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-20

Substansvärdering

Tillgångar:11 263 187 SEK
Skulder:-2 597 462 SEK
Substansvärde:5 159 825 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en positiv omsättningstillväxt på 4.0% men samtidigt en försämring av resultatet med -8.0%. Den höga soliditeten på 71.0% och vinstmarginalen på 16.5% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet, trots resultatnedgången. Eget kapital har minskat med 4.7%, vilket kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar. Tillgångarna har ökat med 7.3%, vilket visar på fortsatta investeringar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver schakt- och markentreprenadverksamhet och är ett helägt dotterbolag till Jönsson Holding i Skåne AB. Verksamheten är kapitalintensiv med behov av maskiner och utrustning, vilket speglas i tillgångsbasen. Företaget har varit verksamt sedan 2020 och är etablerat i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 3 580 000 SEK till 3 295 000 SEK, en nedgång på 8.0%, vilket kan bero på ökade kostnader eller lägre marginaler i vissa projekt.

Soliditet: Soliditeten på 71.0% är mycket hög och indikerar ett lågt belånat företag med god finansiell styrka och låg risk för insolvens.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 5 413 671 SEK till 5 159 825 SEK, en nedgång på 4.7%, troligen på grund av utdelning till moderbolaget eller andra kapitalförluster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 18 104 934 SEK till 19 973 246 SEK, en tillväxt på 4.0%, vilket indikerar en positiv försäljningsutveckling trots en utmanande marknad.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 285 000 SEK från föregående år, vilket kan indikera ökade kostnader eller konkurrenstryck.
  • Eget kapital minskade med 253 846 SEK, vilket kan begränsa framtida investeringsmöjligheter om trenden fortsätter.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med nästan 2 000 000 SEK till 19 973 246 SEK, vilket visar på en stark marknadsposition och tillväxtpotential.
  • Mycket hög soliditet på 71.0% ger god kapacitet för framtida lån och investeringar i verksamheten.
  • Vinstmarginalen på 16.5% är hög och indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet.

Trendanalys

Omsättningstillväxt (+4.0%) och tillgångstillväxt (+7.3%) är positiva trender, medan resultattillväxt (-8.0%) och eget kapital tillväxt (-4.7%) är negativa trender som behöver övervakas.