12 818 000 SEK
Omsättning
▲ 17,6%
2 372 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8,6%
0,3%
Soliditet
Mycket Låg
18%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:11 401 607 SEK
Skulder:-7 264 840 SEK
Substansvärde:1 731 045 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad tillväxt med betydande förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har ökat med 17,6% till över 13 miljoner SEK, vilket indikerar en ökad marknadsaktivitet. Den höga vinstmarginalen på 18,0% visar att företaget effektivt omvandlar omsättning till vinst. Den mest anmärkningsvärda förändringen är den kraftiga tillväxten av eget kapital med 131,1%, vilket tyder på en stark kapitalförstärkning, troligtvis genom en nyemission eller kvarhållen vinst, som har förbättrat balansräkningen avsevärt trots den fortfarande låga soliditeten.

Företagsbeskrivning

Företaget är en tillverkare och återförsäljare av vägpinnar av salix för vinterväghållning och kombinerar detta med snöröjningsentreprenader. Dess verksamhet kompletteras av produktion av förnybar el från sol, vind och vattenkraft, vilket skapar en diversifierad inkomstbas och potentiella synergier mellan verksamhetsgrenarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 2 185 000 SEK till 2 372 000 SEK, en ökning med 187 000 SEK eller 8,6%. Vinsttillväxten är positiv, även om den är något lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten är beräknad till 0,3%, vilket är extremt lågt och indikerar ett mycket högt belåningsgrad. Trots den kraftiga ökningen av eget kapital är skulderna i förhållande till tillgångarna fortfarande mycket höga, vilket är en betydande riskfaktor.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 748 982 SEK till 1 731 045 SEK, en ökning med 982 063 SEK. Denna exceptionella tillväxt på 131,1% är den främsta drivkraften bakom förbättringen av den finansiella ställningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 11 279 484 SEK till 13 155 312 SEK, en tillväxt på 1 875 828 SEK eller 17,6%. Detta visar en robust försäljningstillväxt i företagets kärnverksamheter.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 0,3% visar på en mycket hög skuldsättning och en sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Tillgångstillväxten på 24,3% till 11 401 607 SEK, som överstiger omsättningstillväxten, kan tyda på stora investeringar vars lönsamhet ännu inte fullt ut realiserats i resultatet.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 18,0% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell och en stark konkurrensfördel.
  • Diversifieringen genom förnybar elproduktion skapar en extra inkomstkälla och kan minska energikostnader för den egna verksamheten.
  • Den exceptionella tillväxten av eget kapital med 982 063 SEK ger en starkare bas för framtida investeringar och en potentiell förbättring av soliditeten.