9 029 644 SEK
Omsättning
▲ 8,1%
1 211 781 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 31,4%
54%
Soliditet
Mycket God
13,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 421 877 SEK
Skulder:-4 019 851 SEK
Substansvärde:3 813 601 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2020 med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 13,4% kombinerat med en soliditetsnivå på 54% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 45,3% visar på en förmåga att generera och behålla värde, vilket stärker företagets långsiktiga konkurrenskraft.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat anläggningsentreprenadföretag grundat 1919 som bedriver anläggningsarbeten och fastighetsuthyrning. Den långa etableringsperioden kombinerat med de starka siffrorna indikerar ett moget företag med stabil kundbas och erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 922 368 SEK till 1 211 781 SEK, en ökning med 31,4% som indikerar förbättrad effektivitet och lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 54,0% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet, vilket indikerar låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 624 057 SEK till 3 813 601 SEK, en tillväxt på 45,3% som främst drivits av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 357 697 SEK till 9 057 241 SEK, en tillväxt på 8,1% som visar på en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida orderstock och omsättning
  • Risken för ökade material- och lönekostnader som kan pressa vinstmarginalerna

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 3 813 601 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 13,4% ger utrymme för konkurrenskraftiga priser och investeringar i tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 23,1% till 9 421 877 SEK visar på kapacitetsutbyggnad som kan generera framtida intäkter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+8,1%), resultat (+31,4%), eget kapital (+45,3%) och tillgångar (+23,1%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga parametrar indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.