4 093 000 SEK
Omsättning
▼ 43,9%
1 075 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,5%
57%
Soliditet
Mycket God
19,1%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-22

Substansvärdering

Tillgångar:12 448 179 SEK
Skulder:-4 649 493 SEK
Substansvärde:4 552 627 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättning och lönsamhet men samtidigt en stark kapitalstruktur. Den kraftiga omsättningsminskningen på 43,9% är oroande och pekar på minskad verksamhetsvolym eller förlorade kunder. Trots detta uppvisar företaget fortfarande en hög vinstmarginal på 19,1%, vilket indikerar god kostnadskontroll och effektivitet. Den ökade soliditeten till 57,0% och tillväxten i eget kapital på 22,8% visar att företaget har en stabil finansiell bas att stå på. Situationen tyder på ett företag som genomgår en nedgångsperiod men med goda marginaler och stark balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom anläggningsbranschen med fokus på byggnation av skogsbilsvägar och erbjuder även uthyrning av väghyvel. Med ett registreringsdatum 1986 är detta ett etablerat företag i branschen. Verksamheten är typiskt cyklisk och beroende av skogsindustrins investeringar och säsongsbetonad, vilket kan förklara delar av omsättningsvariationerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 319 000 SEK till 1 075 000 SEK, en minskning på 244 000 SEK eller 18,5%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget begränsa resultatförsämringen tack vare hög vinstmarginal.

Soliditet: Soliditeten på 57,0% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåningsgrad och god kreditvärdighet, vilket ger goda förutsättningar att klara av konjunkturnedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 708 107 SEK till 4 552 627 SEK, en ökning på 844 520 SEK eller 22,8%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har tillförts eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 8 170 173 SEK till 5 632 436 SEK, en nedgång på 2 537 737 SEK eller 43,9%. Denna dramatiska minskning tyder på betydande förlust av order eller minskad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 43,9% som kan tyda på strukturella problem i verksamheten
  • Resultatnedgång på 18,5% trots hög vinstmarginal
  • Minskande tillgångar på 2,1% kan indikera nedskalning eller avveckling av verksamhet
  • Branschens säsongs- och konjunkturbundenhet utgör en löpande risk

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 57,0% ger god finansiell styrka att klara svackor
  • Hög vinstmarginal på 19,1% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Ökning av eget kapital med 844 520 SEK stärker balansräkningen
  • Etablerad verksamhet sedan 1986 ger erfarenhet och kundbas