2 671 112 SEK
Omsättning
▼ 44,9%
59 658 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 88,8%
72,3%
Soliditet
Mycket God
2,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 534 116 SEK
Skulder:-377 699 SEK
Substansvärde:928 117 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång i både omsättning och resultat under 2023, vilket indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Trots en stark soliditet på över 72% och en liten förbättring av eget kapital och tillgångar, är den kraftiga minskningen i lönsamhet från 532 486 SEK till under 60 000 SEK och en omsättningsnedgång på nästan 45% mycket oroande. Detta pekar på ett företag som möter svårigheter att behålla kunder eller fakturera i samma omfattning som tidigare, möjligen på grund av konjunkturella nedgångar, förlust av större uppdrag eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver teknisk konsultverksamhet, coaching och rådgivning inom energi, miljö, ledarskap, verksamhetsutveckling samt förarutbildning. Som ett tjänsteföretag är dess omsättning direkt kopplad till antalet konsulttimmar och uppdrag som säljs, vilket förklarar känsligheten för förändringar i efterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 532 486 SEK till 59 658 SEK, en minskning på 472 828 SEK eller 88.8%. Den extremt låga vinstmarginalen på 2.1% visar att företaget knappt är lönsamt efter den stora omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 72.3% är mycket stark och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger en viss finansiell buffert och stabilitet trots de stora operativa utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 926 281 SEK till 928 117 SEK, en förbättring på 1 836 SEK eller 0.2%. Denna lilla ökning beror sannolikt på att årets resultat på 59 658 SEK tillförts kapitalet, vilket kompenserade för eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 4 849 095 SEK till 2 819 744 SEK, en nedgång på 2 029 351 SEK eller 44.9%. Detta är en mycket stor och oroande försämring som tyder på att företaget har tappat betydande intäkter.

Huvudrisker

  • Kritisk risk för fortsatt förlust av intäkter baserat på den kraftiga omsättningsminskningen på 2 029 351 SEK.
  • Mycket låg lönsamhet med en vinstmarginal på endast 2.1% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller omsättningsfall.
  • Trenden med en resultatminskning på 88.8% visar att företaget har svårt att anpassa kostnaderna till den lägre omsättningsnivån.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 72.3% ger ett stabilt fundament och möjlighet att investera eller ta lån för att vända trenden.
  • En liten tillväxt i tillgångar på 30 560 SEK till 1 534 116 SEK visar att företaget fortfarande investerar i verksamheten.
  • Det positiva resultatet på 59 658 SEK, trots allt, visar att företaget fortfarande är lönsamt och inte går med förlust.